P9 - młody materiał roślinny sprzedawany w doniczce plastikowej o pojemności 0,5L do 1L
Tawułka japońska Mainz (P9)
Opis produktu
Tawułka japońska Mainz
Tawułka japońska jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Dalekiego Wschodu (z Japoni).
To roślina wieloletnia o wzniesionym, często nieregularnym pokroju (może być kępiasty, zwarty).
W zależności od odmiany może dorastać nawet do 0,5-1 m wysokości.
Łodygi rośliny są sztywne, wyprostowane, czerwonawe, pokryte krótkimi włoskami (włoskami pokryte są też ogonki liściowe).
Ozdobą rośliny są ciemnozielone, błyszczące, złożone, ząbkowane liście oraz dekoracyjne kwiatostany.
Tawułka japońska kwitnie maj-czerwiec.
Kwiatostany (gęste wiechy) składają się z drobnych kwiatów, białych, różowych (w różnych odcieniach) lub purpurowych – kolor zależ od odmiany.
Preferuje wystawę półcienistą lub cienistą o pH lekko kwaśnym. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze, przewiewne i dość wilgotne. Roślina toleruje krótkie niedobory wody, jednak silne nasłonecznienie może powodować szybkie usychanie okazów. Jest dość odporna na niskie temperatury.
Nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Przez cały okres wegetacji należy ją regularnie podlewać. Młode okazy warto okrywać na zimę. Roślina dobrze znosi przycinanie, które wykonuje się na wiosnę.Tawułka źle znosi nawożenie mineralne, bardziej wskazane jest nawożenie organiczne, najlepiej kompostem w okresie wiosennym.
Idealnie sprawdza się w małych ogrodach. Dobrze prezentuje się na skalnikach czy na brzegach oczek wodnych. Można ją wykorzystać na żywopłot w miejscach wilgotnych i zacienionych. Nadaje ogrodom naturalistyczny, romantyczny charakter. Tawułka dobrze prezentuje się w grupie. Kwiatostany długo utrzymują się na roślinie, a te przekwitłe zdobią okaz nawet zimą.
Świetnie sprawdzi się pod koronami drzew i wysokich krzewów, oraz w innych ciemnych zakątkach ogrodu.
W momencie rozkwitu, to jest w czerwcu i w lipcu, odmiana ta dorasta do ok 50 cm wysokości. Kolor kwiatów ciemno-różowy.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.