Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Orliki cebulki

9 produkty

Orlik (Aquilegia) to rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych, który obejmuje ponad 130 gatunków. Orliki rosną w Europie, Ameryce Północnej, a także w Afryce Północnej. Szczególnie służą im górskie tereny i umiarkowany klimat. Kilka gatunków tej byliny rośnie w Alpach, a w Polsce, przy odrobinie szczęścia, można trafić na orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris). Gatunek ten występuje głównie w Tatrach, ale widuje się go także na nizinach.

Czytaj więcej

Gdzie występuje orlik pospolity? Jakie są gatunki, jakie mają kwiaty orliki i jakie są ich odmiany?

Warto wiedzieć, że orlik ogrodowy, to mieszaniec, który pochodzi między innymi właśnie od orlika pospolitego. Co ciekawe, w ogrodach hoduje się także jego przodka. Wśród wyróżniających się gatunków znajduje się również orlik alpejski, który zachwyca niebiesko-fioletowymi dzwonkowatymi kwiatami. Jednym z piękniejszych roślin z rzędu Aquilegia jest orlik niebieski (Aquilegia caerulea), rosnący dziko w Ameryce Północnej w obszarze Gór Skalistych. Bywa on nazywany także orlikiem błękitnym.

Sama nazwa roślin z opisywanego rodzaju pochodzi od podobieństwa kwiatów orlika do szponów orła. Orliki rosnące dziko są zazwyczaj niewysokie i osiągają 20-60 cm wysokości, z kolei mieszańce ogrodowe mogą być wyższe nawet o 40 centymetrów. Liście tych roślin są raczej niewielkie, trójlistkowe, a poszczególne listki są powcinane. Orliki mają wyjątkowo ładne i efektowne kwiaty, a ich oryginalny kształt sprawia, że są poszukiwane przez koneserów. Kwiaty są osadzone na długich szypułkach - mogą być pojedyncze lub pełne. Charakterystycznym elementem kwiatów większości orlików są płatki wewnętrznego okółka z długimi ostrogami. Wygląd kwiatów orlika może wyraźnie różnić się, w zależności od gatunku i odmiany. Orliki są zazwyczaj białe, różowe, fioletowe, niebieskie, a także dwubarwne. Istnieją odmiany w innych, nietypowych kolorach. 

Jakie są odmiany orlika?

Interesującą odmianą Aquilega vulgaris jest na przykład kwiat orlik pospolity 'William Guiness'. Wyróżnia się on ciemnofioletową barwą z białymi, kontrastującymi akcentami na działkach kielicha. Roślina ta jest przeciętnej wysokości. Wielbiciele oryginalnych kwiatów doceniają także urodę orlika 'Dragonfly Hybrids', który przypomina swoim wyglądem amerykańskiego orlika niebieskiego. Płatki kwiatów tej odmiany mają długie ostrogi w intensywnym kolorze. Miłośnicy orlików z kwiatami w kolorach nieba będą też zachwyceni orlikiem ogrodowym niebieskim. Trudno nie zwrócić uwagi na eleganckiego orlika ogrodowego białego, którego pełne gwiazdkowate kwiaty w śnieżnobiałym odcieniu mogą być główną atrakcją ogrodu. Jeśli chcesz hodować orliki z mnóstwem płatków, weź też pod uwagę różowego orlika pełnego 'Nora Barlow', który zachwyca jasnoróżowym odcieniem kwiatów. 

Orliki (kwiaty) - uprawa, wymagania i rozmnażanie. Wszystko co musisz wiedzieć

Orlik to roślina, która nie jest specjalnie wymagająca, jeśli chodzi o uprawę. Stanowisko dla tych bylin powinno znaleźć się w półcieniu, ale tolerują one także nieco więcej słońca. Pamiętaj o tym, że na słonecznych terenach kwitną one krócej. Ziemia dla orlików powinna być próchnicza i umiarkowanie przepuszczalna, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Co ciekawe, rośliny te są dość odporne na suszę, ponieważ mają gruby, rozbudowany korzeń, który zapewnia im przetrwanie, jednak ich liście mogą zamierać, gdy brakuje wody. Niektórzy zalecają, aby w ogóle nie podlewać orlików, choć w upalne dni warto je delikatne nawadniać. Nie znoszą jednak przelewania. Orliki nie potrzebują intensywnego nawożenia. Sprawdzi się nawóz do roślin kwitnących, który należy stosować co dwa tygodnie od maja do lipca - jest to okres kwitnienia orlików. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie regularne odchwaszczanie terenu, na którym wyrosną orliki.

Orliki to rośliny mrozoodporne, zatem można sadzić je zarówno wiosną, jak i jesienią. Jeśli zdecydujesz się na uprawę z nasion, zasadź je w okresie od marca do lipca. Wczesną wiosną nasiona wysiewamy do inspektu. Na miejsce stałe przesadzamy je w lecie. Pamiętaj przy tym, że wyhodowana w ten sposób roślina zakwitnie dopiero w kolejnym roku. Rozmnażanie roślin z nasion uzyskanych od samodzielnie uprawianych orlików nie jest wskazane, jeżeli oczekuje się, że młode rośliny zachowają cechy odmiany. Aby uzyskać nowe sadzonki, najlepiej będzie rozdzielić kępy orlików. Czynność tę wykonuje się co 3-4 lata. Odpowiedni rozstaw dla orlików to 30-40 x 40 centymetrów. Aby cieszyć się zdrowo wyglądającymi bylinami, dowiedz się więcej na temat tego, jak sadzić i przesadzać rośliny.

Gdzie kupić kwiaty orliki?

Orlik to ceniony kwiat ogrodowy, który upiększa tereny zaprojektowane w stylu rustykalnym, naturalistycznym bądź angielskim, ale trudno zaprzeczyć, że doda uroku każdemu ogrodowi. Pamiętaj o tym, że jest wymarzony na skalniaki! Jeśli chcesz cieszyć się pięknie rozwijającymi się orlikami, kupuj je w zaufanych, sprawdzonych miejscach. Sklep Sadowniczy.pl ma w swojej ofercie wyłącznie zdrowe, pozbawione chorób i szkodników orliki, które już wkrótce mogą stać się Twoimi ulubionymi roślinami. Sprawdź, jakie są trendy w ogrodnictwie i stwórz wyjątkowe miejsce do wypoczynku dla siebie i Twojej rodziny oraz przyjaciół!

pixel