Uprawa Oregano
Oregano
Oregano jest ziołem o charakterystycznym silnym smaku i zapachu, które znakomicie rośnie w doniczkach, gdzie rozrasta się silnie i może wprost wylewać się poza jej krawędzie. Prócz tego jej naturalny wzrost sprawia, że nadaje się na sezonową roślinę ozdobną, również na obrzeża ścieżek. Późnym latem oregano przyozdobione jest ładnymi, białymi kwiatami, które znakomicie kontrastują z jasnozielonymi liśćmi. Oregano można zatem stosować stricte jako zioło kulinarne lub roślinę ozdobną. (GGK)
Gleba, uprawa i opieka
Oregano kocha wręcz słoneczne miejsca, jednakże w strefie mrozoodporności 7 (Polska) i dalej na południe oregano preferuje odrobinę popołudniowego cienia. Roślinę należy sadzić w dobrze udrożnionej, nawodnionej glebie o pH pomiędzy 6.5 a 7.0. Większość ziół źle znosi nawożenie, więc roślinę należy tylko okazjonalnie wspomagać w trakcie sezonu wzrostu oraz wczesną wiosną – tuż po rozpoczęciu nowego cyklu. Oregano łatwo się rozrasta i osiąga rozmiary w granicach 60 cm szerokości i 30-40 cm wysokości. Późną wiosną należy przyciąć roślinę o 1/3 jej rozmiaru by wyrosła bujniejsza. W łagodniejszym klimacie (strefy 8 i 9) oregano jest wiecznie zielone. W strefie 7 i dalej na północ należy chronić oregano przed zimą stosując ściółkę. Małe plantacje oregano mogą być przeniesione w doniczkach do pomieszczeń, natomiast jeśli pozostawimy roślinę na zewnątrz musimy zdecydowanie zadbać o dużą ilość ściółki. Wiosną należy odciąć obumarłe łodygi zanim roślina ponownie zacznie rosnąć.
Rozwiązywanie problemów
Zgnilizna korzeni, przędziorki i mszyce – to wszystko może zagrozić uprawie oregano. Należy mieć pewność, że roślina jest dobrze nawodniona by uniknąć chorób oraz regularnie usuwać zbrązowiałe czy cętkowane listowie. Posadzenie oregano z większymi roślinami jest złym pomysłem, gdyż po prostu zioło zostanie zarośnięte. W ogrodzie łatwo pomylić oregano z majerankiem jeśli chodzi o wygląd natomiast zdecydowanie odróżnia je smak i zapach.
Zbiory i magazynowanie
Oregano należy zbierać dość często by stymulować jego wzrost. Wycinanie gałązek należy rozpocząć jak tylko roślina osiągnie wysokość około 15 cm. Smak oregano jest najintensywniejszy w połowie lata tuż przed kwitnięciem, co jest najlepszym okresem na zbiór jeśli planujemy wysuszenie liści. Roślina ma silniejszy smak i zapach wysuszona. Większy zbiór należy przeprowadzić poprzez ścięcie rośliny tuż nad poziomem najniższych liści – pobudza to nowy wzrost. Liście oregano można suszyć, zamrozić czy zwyczajnie przechowywać w lodówce.
Zastosowanie
Oregano jest ‘sekretnym’ składnikiem wielu sosów spaghetti, gdyż dodaje głęboki smak do potraw – z resztą nie tylko w kuchni włoskiej ale także i greckiej. Oregano to znakomity dodatek do mięs, ryb, jajek, sera, pomidorów czy warzyw takich jak fasola lub cukinia. Oregano znajduje również zastosowanie jako posypka do sałatek. Zioło powinno dodawać się w końcowej fazie gotowania potraw. Wysuszone łodygi kwiatów oregano nadają się do rękodzieł np. do budowy wieńców.
F.A.Q
Moje oregano wygląda źle po gorącym, suchym lecie. Mogę je przyciąć?
Oczywiście. Prawie wszystkie zioła dobrze reagują na przycinanie. Najlepszym pomysłem byłoby używanie dużej ilości oregno by móc przycinać je non-stop. Pamiętaj tylko, że roślina potrzebuje opieki. Po pierwsze należy odciąć martwe łodygi. Długie łodygi z liśćmi na ich końcach mogą być przycięte w połowie. Nowe łodygi zaczną pojawiać się w miejscach, gdzie pozostały stare jak i również w koronie rośliny. Użyj nawozu wczesną wiosna zanim rozpocznie się wzrost i kontynuuj aż do 2-3 m-cy przed pierwszymi przymrozkami lub stosuj nawożenie dowolnie w tym okresie. Używaj kompostu lub płynnych nawozów. Jeśli jesteś w pierwszej połowie sezonu wzrostu rośliny nawóz wolnowyzwalający się będzie znakomicie stymulował wzrost przez drugą połowę sezonu.
Jak mogę zamrozić oregano?
Zamrażanie oregano (jak i innych zimujących ziół takich jak koperek, majeranek, bazylia, szczypiorek czy estragon) jest łatwa sprawą – wystarczy tylko przetworzyć np. blenderem liście i ścięte łodygi wraz z oliwą by je zakonserwować. Należy je lekko wymieszać w np. blenderze tak by je pofragmentować, ale nie wymieszać. Łyżkę takiej mieszanki można umieścić w małych plastikowych pojemnikach czy nawet pojemnikach na lód. Nie zapomnij o oznakowaniu, gdyż tą zielona masę łatwo pomylić z innymi ziołami. Kiedy tylko jakiś przepis wymaga oregano, nabierz odrobinkę z pojemnika używając do tego celu noża. Zastosowanie nie powinno być inne niż w przypadku świeżych ziół.
Nie potrafię wyczuć różnicy w potrawach miedzy świeżym a wysuszonym oregano. Czy coś źle przyrządzam?
Możliwe, że dodajesz oregano na początku zamiast pod koniec gotowania. Należy również pamiętać, że wysuszone oregano stanowi 1/3 świeżego, gdyż występuje coś takiego jak proces kurczenia. Ta zasada właściwie odnosi się do wszystkich ziół, może z wyjątkiem liści laurowych.