Tawułka - odmiany, uprawa i wymagania

Tawułka
Tawułki ogrodowe to niezwykle dekoracyjne rośliny, które wspaniale ozdobią nasz ogród, szczególnie cieniste zakątki. Cechują się ażurowymi listkami i gęstymi, wiechowatymi kwiatostanami. W kraju Kwitnącej Wiśni, z którego to się wywodzi, darzona jest dużym szacunkiem. Czym jeszcze zachwycają tawułki?
Odmiany, które możemy uprawiać w naszym ogrodzie to krzyżówki odmian. W zależności od odmiany różnią się one wysokością, budową kwiatostanów i ich barwą.
Jeszcze do niedawna nie występowała wysoka odmiana tawułki o białej barwie kwiatów. Wybór tawułek, jaki dostępny jest dziś, zawdzięczamy pewnemu uczonemu — Georgowi Arendsowi.
To właśnie on rozpoczął krzyżowanie i dalszą uprawę powstałych roślin.
Samodzielnie je sklasyfikował i nadał im nazwę od swego nazwiska.
To właśnie tawułki arendsa astailbe należą do najpopularniejszych.
Tawułka ogrodowa — odmiany:
- tawułka chińska— to wieloletnia bylina o wzniesionym pokroju, nieregularnym. Może być on zwarty bądź kępiasty. W zależności od odmiany może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Cechuje się sztywną łodygą, która pokryta jest brązowymi włoskami. Liście ma ciemnozielone, jajowate i podwójnie piłkowane. Kwitnienie rozpoczyna w lipcu i trwa ono do października. Kwiaty przeważnie są w barwie jasnoróżowej do lekko fioletowej. Zwarte kwiatostany są niezwykle puszyste i bardzo charakterystyczne dla tawułek. Jesienią po przekwitnięciu kwiatów możemy spodziewać się owoców, wielonasiennych torebek
- tawułka japońska— jest to bylina o kępiastym pokroju i osiąga 50-100 cm wysokości. Łodygi ma sztywne, lekko czerwone i pokryte włoskami. Liście tawułka japońska ma błyszczące, ciemnozielone i ząbkowane. Kwiatostany pojawiają się nieco w innym terminie niżeli pozostałe gatunki. Kwitnienie zaczyna się już w maju i trwa do czerwca. Gęste kwiatostany mogą mieć barwę białą, różową lub purpurową.
- tawułka Arendsa Astilbe— odmiany Arendsa dorastają do zróżnicowanych wysokości. Mogą mieć 50 cm, ale także 150 cm wysokości. Liście są podwójnie pierzaste, ich brzegi są karbowane, a blaszki pomarszczone. Kwitnienie tych tawułek rozpoczyna się od połowy czerwca i trwa do października. Kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, różową, karminową i liliowo-czerwoną. Zebrane są w kłosy, a następnie w puszyste wiechy.


Tawułka - uprawa
Tawułki nie są trudne w uprawie.
Mają również podobne wymagania. Tawułka chińska, Arendsa czy japońska winny mieć stanowisko półcieniste lub cieniste.
Gleba powinna być żyzna i stale umiarkowanie wilgotna.
Zwykle stosowane bywają do zacienionych zakątków w ogrodach i parkach.
Sadzimy je w grupach wraz z funkiami, wiązówkami i paprociami.
Pięknie w ciemnym kąciku wygląda kwitnąca tawułka biała.

