Siejemy nasiona bylin i roślin dwuletnich
Siejemy nasiona bylin i roślin dwuletnich
Rozmnażanie roślin poprzez nasiona, zwane rozmnażaniem generatywnym, to jeden z najłatwiejszych sposobów uzyskania nowych roślin. Poprzez nasiona rozmnażamy wiele roślin, zazwyczaj rośliny jednoroczne, dwuletnie, czy byliny ale także krzewy i drzewa. Wytworzenie z nasiona sadzonki nadającej się do wsadzenia do gruntu trwa od kilku tygodniu do dwóch miesięcy.
Z wielu roślin można samemu zebrać nasiona. Jednak często uzyskane z własnoręcznie zebranych nasion, rośliny potomne, nie zachowują w pełni cech rośliny matecznej. W przypadku większości odmian, najlepiej nasiona zakupić.
Kwiaty dwuletnie
Rośliny dwuletnie w pierwszym roku wytwarzają rozetę liści, w takiej postaci zimują, a dopiero w następnym roku wytwarzają kwiaty i nasiona. Gdy nasiona dojrzeją, rozeta liściowa najczęściej zamiera. Aby co roku mieć nowe kwitnące rośliny dwuletnie, trzeba je niestety wysiewać każdego roku od nowa.
W przypadku roślin dwuletnich, nasiona wysiewamy pod koniec maja i w czerwca. Najlepiej zrobić to na rozsadniku lub w inspekcie. Okres zimy sadzonki powinny przeczekać w zacisznym miejscu.
Do najpopularniejszych roślin dwuletnich zaliczymy: bratki, malwę, ,stokrotki, naparstnicę, mak syberyjski, goździki brodate, niezapominajki, lak pachnący, dzwonek ogrodowy, dziewannę, stokrotki.
Niektóre gatunki, takie jak stokrotka, czy niezapominajka wysiewają się chętnie same. Inne, jak naparstnica i malwa, tworzą kępy rozet wyrastających przy roślinie matecznej i utrzymują się w jednym miejscu nawet przez kilka lat. O takich roślinach mówimy, że są to krótkotrwałe byliny.
Byliny
Byliny to rośliny wieloletnie, których części nadziemne zanikają na zimę. Wybrane gatunki bylin rozmnażamy generatywnie, jednak ciężko określić konkretny termin siewu, gdyż termin wysiewu nasion, może być zmienny w zależności od konkretnych gatunków. Jeśli jednak po przekwitnięciu nie usuniemy wszystkich kwiatostanów, w kolejnych latach wiele gatunków odradza się samoistnie.
Wiele gatunków bylin charakteryzuje się nasionami o bardzo krótkiej zdolności kiełkowania, poza tym niektóre odmiany nie powtarzają wszystkich cech, charakterystycznych dla rośliny matecznej. W przypadku niektórych gatunków bylin jak: prymula, groszek wiosenny czy bergenia, nasiona wymagają stratyfikacji, czyli poddania ich pod działanie niższej temperatury.
Nasiona bylin przeważnie możemy wysiewać w maju lub w czerwcu na rozsadniku, a część nasion ze względu na swą krótką zdolność kiełkowania, jak: fiołek wonny czy sasanka, zwyczajna zaraz po zbiorze nasion. Otrzymane z nich siewki mogą zakwitnąć w następnym roku, albo dopiero za 2 – 3 lata.
Najchętniej wysiewane byliny: aster, chaber, dzielżan, dzwonecznik, dzwonek, firletka, gajlardia, gęsiówka, gipsówka, groszek szerokolistny, goździk chiński i pierzasty, krwawnik, kuklik, len trwały, macierzanka, nachyłek, oman, orlik, ostróżka, pięciornik, rogownica, rudbekia, słoneczniczek, smagliczka skalna, sasanka, tojeść, wiesiołek, złocień, żagwin, żurawka.
Ogólne zasady wysiewania nasion
Nasiona najlepiej wysiać do skrzynki z ziemią przeznaczoną do wysiewów lub ziemią uniwersalną zmieszaną z piaskiem. Podłoże w skrzynce wyrównujemy i lekko ugniatamy. Warto też sypnąć po wierzchu przesianym kompostem. Następnie robimy rowki głębokości 1 cm. Nasiona wysiewamy w rowkach, po czym delikatnie przysypujemy ziemią.
Większe nasiona roślin, które tworzą korzeń palowy jak: malwy, czy naparstnice poradzą sobie z kiełkowaniem na zagonku. Najlepiej wysiewać je od razu na miejsce stałe i tylko przerzedzać wschodzące siewki. Te gatunki źle bowiem znoszą przesadzanie. Można je przesadzać tylko wtedy, gdy są bardzo młode i mają jeszcze krótki korzeń. Jeśli mamy niewiele nasion takich gatunków, to możemy je umieścić pojedynczo w doniczkach, a podrośnięte siewki przesadzać na rabatę z bryłą ziemi, nie uszkadzając korzeni.
Zarówno nasiona wysiewane w skrzynkach, jak i na zagonku starannie podlewamy, a gdy siewki wzejdą, przerzedzamy je w taki sposób, by odległość między młodymi roślinkami wynosiła kilka cm od siebie. Po takim zabiegu uciskamy ziemię wokół siewek i podlewamy je. Należy też pamiętać o pieleniu.
W drugiej połowie sierpnia lub na początku września przenosimy podrośnięte siewki bylin i roślin dwuletnich na miejsce stałe. Warto rabatę wzbogacić w kompost, by młode rośliny wzmocniły się przed nadejściem zimy.
Późną jesienią, gdy zapowiadane są mrozy, należy stworzyć młodym roślinkom dobre warunki do zimowania. Ziemię wokół nich ściółkujemy przekompostowana korą sosnową lub grubszą warstwą kompostu. Części naziemne przysypujemy suchymi liśćmi i gałązkami iglaków. Dla pewności warto je lekko okryć, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna. Wiosną zakrycie zdejmujemy.