Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?

2020-01-13
Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?

Sadzenie i przesadzanie roślin - o czym trzeba pamiętać?

Sadzenie roślin generalnie możemy przeprowadzać cały sezon: czyli od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. O ile to rośliny uprawiane w doniczkach. Rośliny kopane z gruntu owocowe, liściaste i iglaste sadzimy w dwóch terminach: przed rozpoczęciem ich wegetacji wiosną oraz po zakończeniu okresu wegetacyjnego jesienią. Podobnie jest z roślinami, które chcemy w ogrodzie przesadzić na inne miejsce. Jaki zabrać się do sadzenia roślin?

1. Wybór terminu na sadzenie roślin z gołym korzeniem lub przesadzanie

I. Wiosna - przeważnie okres na nasadzenia wiosenne różni się nieco w różnych województwach, może on być szybciej, wiadomo może też być później. Wszystko zależny od pogody. Trwa on ogólnie od początku kwietnia (czasem na przełomie marca i kwietnia) i trwa do końca maja. Jako, że w tym czasie operacja słoneczna jest intensywniejsza niżeli jesienią, zaraz po nasadzeniu jak i później rośliny musza być systematycznie podlewane. Sadzenie wiosną ma też jeszcze jeden plus: mianowicie odchodzi nam obawa o przymrozki.

II. Jesień - to też świetna pora na sadzenie i przesadzanie roślin. Czas na sadzenie trwa dość długo, gdyż od października aż do końca listopada, a przy dobrej pogodzie nawet do grudnia. Rośliny z gołym korzeniem lub te, które chcemy przesadzić w tym czasie, zdążą zregenerować system korzeniowy. A na wiosnę będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia regeneracji. Sadzenie jesienią ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie w tym czasie jest wysoka wilgotność gleby, dzięki czemu nie ma obawy, że korzenie się przesuszą po nasadzeniu. W tych miesiącach równie korzystne są częste mgły oraz duża wilgotność powietrza.

2. Jak sadzimy rośliny?

a) Z doniczki

Dołek warto wykopać nieco głębszy i nieco szerszy niżeli doniczka, w której znajduje się roślina. Rośliny wsadzamy na głębokość trochę głębszą niż rosła do tej pory w pojemniku. Wkładamy bryłę korzeniową do dołka i obsypujemy ziemią wokół niej, tak aby wpadła nam we wszystkie szczeliny. Następnie nasypujemy na wierzch ziemię i udeptujemy wokół rośliny tak, aby powstała "misa", której zostanie woda po podlaniu.

b) z gołym korzeniem

Najpierw musimy przygotować miejsce nasadzenia. Gleba powinna być odchwaszczona i przekopana na szerokość dwukrotnie większą od bryły korzeniowej. Warto też do ziemi, która dawno nie była uprawiana bądź jest nieurodzajna, dodać kompostu oraz nawozów mineralnych (nawozimy lub zaprawiamy glebę tylko wiosną), nie dotyczy roślin kwaśnolubnych dla których ziemie zaprawia się zakwaszaczem lub mieszaniem kwaśnego torfu, przekompostowanej kory i ziemi. Najpierw należy delikatnie zdjąć balot z korzeni oraz otrząsnąć korzenie z trociny. Całą bryłę korzeniową bez trociny, umieszczamy w wykopanym otworze, korzenie rozkładamy na kopczyku ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze. W trakcie obsypywania ziemią, drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami.W trakcie obsypywania ziemią drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami.Każdą roślinę należy ustawić pionowo w przygotowanym dla niej dołku, a następnie obsypać ziemią i mocno udeptać. Po posadzeniu powinna znajdować się na takim samym poziomie, na jakim rosła w szkółce.Wokół posadzonych drzewek i krzewów należy uformować zagłębienie, które ułatwi gromadzenie się wody w czasie podlewania. Jesienią wokół rośliny trzeba usypać kopczyk, który ochroni korzenie przed przemarznięciem. Jeśli drzewa i krzewy były sadzone wiosną, to przycina się je tuż po posadzeniu. Jeśli rośliny sadzone były jesienią – z przycinaniem czekamy do wiosny. Po tym zabiegu cięcia gałązki smarujemy maścią ogrodniczą. Ograniczy to utratę wody przez liście i ułatwi szybsze zakorzenienie się roślin w nowym miejscu.

sadzenie drzew owocowych

c) jak przesadzamy rośliny

Podobnie jak w przypadku sadzenia "gotowych" roślin w balotach czy z odkrytym korzeniem, przesadzanie przeprowadzamy, kiedy nasza roślina albo zakończyła wegetację albo jeszcze jej nie zaczęła. Podczas przesadzania mamy szanse podzielenia i rozmnożenia naszych ulubionych roślin! W przypadku młodych roślin, bryła korzeniowa nie musi być tak duża. Możemy pozwolić sobie na przycięcie korzeni sztywnych, czyli głównych. Odpowiadają za stabilizację rośliny w podłożu, nie pobierają one składników pokarmowych. Składniki te czerpią cieńsze, młodsze, korzonki boczne. Decydując się na przesadzenie starszej i dużej już rośliny musimy postarać się wykopać jak największą powierzchnię rośliny, gdyż szybciej się aklimatyzuje się w nowym miejscu i nie będzie też mocno "odchorowywać" przeprowadzki. Oczywiście staramy się posadzić roślinę na taką samą głębokość na jakiej rosła wcześniej.

przesadzanie roślin
przesadzanie rośliny
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel