Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pory roku - lato

2020-01-13
Pory roku - lato

CZERWIEC W OGRODZIE

"Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje."

Czerwiec to pora wczesnego lata, pachnąca jaśminem, różami i ziołami. Jest to czas, kiedy cieszymy się swoim ogrodem, jego ciepłem, ferią barw kwitnących roślin, wokół których rozbrzmiewa rój pszczół i trzmieli. Jest to miesiąc, kiedy możemy wypocząć wśród bujnie rosnących roślin, zajadając się pierwszymi owocami i warzywami. Czas piękna, relaksu i wyciszenia...

Byliny

● Byliny, które zakończyły kwitnienie - rozmnażamy przez podział.

● Przekwitające kwiaty ścinamy, aby odciążyć rośliny oraz nie dopuścić do zawiązania nasion.

● Przystępujemy do wykopywania tulipanów, rozpoczynamy zabieg, gdy liście zaczynają żółknąć i przybierają na 1/3 łuski brązową barwę.

● Wykopane cebule umieszczamy w przewiewnych pojemnikach i dosuszamy przez 2-3 tygodnie. Po tym czasie czyścimy cebule z ziemi, resztek łusek okrywających, korzeni, łodygi. Oddzielamy od siebie cebule. Następnie umieszczamy je w przewiewnych pojemnikach i przechowujemy do jesieni.

● Prace pielęgnacyjne polegające na odchwaszczaniu i nawożeniu.

cebulki kwiatowe
byliny

Drzewa i krzewy iglaste

● Prace pielęgnacyjne przeprowadzamy takie jak w maju.

● Wykonujemy opryski interwencyjne w momencie wystąpienia choroby lub szkodnika.

● Czerwiec to dobry moment do wykonania drugiego cięcia żywopłotów ze świerków i modrzewi, pamiętajmy - pierwsze cięcie w kwietniu.

● W tym miesiącu słoneczko potrafi już mocniej przygrzać, a i rośliny intensywniej rosną - podlewamy, szczególnie rośliny świeżo posadzone.

Drzewa i krzewy liściaste

● Podobnie jak iglaste żywopłoty, tak i liściaste zimozielone możemy ciąć w czerwcu, pamiętajmy pierwsze cięcie przeprowadzamy w kwietniu.

● W czerwcu wykonujemy główne cięcie żywopłotów liściastych.

● W tym miesiącu słoneczko potrafi już mocniej przygrzać, a i rośliny intensywniej rosną - podlewamy, szczególnie rośliny świeżo posadzone.

● Inne prace pielęgnacyjne: przez całe lato usuwamy przekwitłe kwiaty - intensywniej będą nam kwitły końcem lata, jesienią lub w roku następnym.

● Wykonujemy opryski w momencie wystąpienia choroby lub szkodnika.

krzewy iglaste
krzewy liściaste

Trawnik

● Wykonujemy prace pielęgnacyjne takie same jak w maju.

● Na słabo napowietrzonych glebach i bardzo zbitych wykonujemy zabieg aeracji - czyli napowietrzamy przy pomocy aeratora, lecz możemy tez nakłuwać widłami lub butami z kolcami.

Drzewa i krzewy owocowe

● Prowadzimy ochronę wg kalendarza ochrony roślin sadowniczych.

● Winorośle prowadzimy na podporach, jednocześnie usuwając nieowocujące pędy (pędy wyrastające w kącikach liści przycinamy nad 1-3 liściem). Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu zagęszczeniu winorośli.

● Drzewa i krzewy nawozimy dolistnie.

● Oczekujemy na pierwsze zbiory owoców.

● Czerwiec to czas na przerzedzanie zawiązków owoców. Przerywanie zawiązków owoców ma dość duże znaczenie. Jeśli wykonujemy je na początku miesiąca, to dzieki temu nasze drzewa będą owocowały regularnie. Natomiast jeśli ten zabieg wykonamy po samoistnym opadzie, to będzie miał on znaczenie w przypadku wielkości owoców. U grusz i jabłoni - u odmian wielkoowocowych zawiązki pozostawiamy w odległości co 20-25cm, natomiast u odmian drobnoowocowych zawiązki zostawiamy co 10-15cm. Najlepszym momentem na wykonanie tego zabiegu jest czas po pierwszym opadzie kiedy to drzewa same zrzucają część zawiązków. U brzoskwiń i moreli pozostawiamy zawiązki w odległości co 10-20cm.

Oczko wodne

● Dbamy o czystość wody w oczku - stosujemy filtry, pompy i preparaty niszczące glony.

trawnik
oczko wodne

Ciekawostki:

Kwiaty kwitnące w czerwcu:piwonie, irysy bródkowe i irysy syberyjskie, goździki, dzwonki, ostróżki, maki, jukka ogrodowa, orliki, stokrotki, zawciąg nadmorski, dąbrówka rozłogowa, goryczka krótkołodygowa, łubiny, firletka smółka, przymiotno, tojeść kropkowana, krwawnik pospolity, trzykrotka wirginijska, wcześniejsze odmiany liliowców.

Krzewy i drzewa kwitnące w czerwcu:kalmia, głogi, złotokap zwyczajny (początek miesiąca), kalina, wejgelia, róże, czarny bez, kolkwicja chińska, pięciorniki krzewiaste, pęcherznica kalinolistna, dziurawiec kielichowaty, ligustr, jaśminowce, żylistek, kielichowiec wonny, robinie. Na przełomie czerwca i lipca obficie kwitną róże. Od drugiej połowy czerwca Pod koniec miesiąca zaczyna kwitnąć tawuła japońska.

Pnącza kwitnące w czerwcu:glicynia chińska (słodlin, wisteria), wiciokrzew pomorski, powojniki, róże pnące.

Drzewa kwitnące w czerwcu:Na początku miesiąca kwitną jeszcze czeremchy i pachnące robinie akacjowe.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel