Jodła kaukaska
Jodła kaukaska – w ozdobach jej do twarzy
W artykule spróbuję Ci przybliżyć cechy jodły kaukaskiej, jej wymagania co do gleby i stanowiska i na co powinieneś zwrócić uwagę decydując się na posadzenie w ogrodzie tej jodły.
Jodła kaukaska – informacje podstawowe o drzewie
Jodła kaukaska jest wysokim strzelistym drzewem, które w środowisku naturalnym może osiągać nawet 30 metrów wysokości (na sadowniczy.pl możesz z kolei dostać mniejsze egzemplarze, takie jak np. Cięta jodła kaukaska 200-250 cm). Pochodzi z zachodniej Azji, dzięki czemu zawdzięcza swoją nazwę. Niekiedy jodłę kaukaską nazywamy normandzką. W ogrodach z reguły wysokość jodły kaukaskiej nie przekracza 10 metrów, rośnie jednak dość wolno i po 10 latach osiąga wzrost około 3 metrów. Na początku drzewko ma stożkowy, symetryczny pokrój, by z czasem przybierać formę bardziej kolumnową. Igły jodły kaukaskiej są dość krótkie, sztywne, połyskliwe w kolorze ciemnozielonym i niekłujące. Charakterystyczną cechą jodły kaukaskiej jest jej lekko cytrusowy zapach, który wydobywa się z roztartych igieł. Szyszki jodły kaukaskiej są dosyć duże i dochodzą niekiedy do 20 cm długości . Są łezkowatego kształtu i zwężają się ku górze. Mają kolor zielony, później przebarwiają się na brunatny kolor. Jodła kaukaska kwitnie wiosną, w kwietniu i maju.
Jodła kaukaska - wymagania
Jeśli chcesz posadzić jodłę kaukaską w sowim ogrodzie, pamiętaj, że jest ona dość wymagającym drzewem, jeśli chodzi o wymagania środowiskowe i stanowiskowe. Jodła kaukaska lubi ciepło i ma niekiedy tendencje do przemarzania, zwłaszcza w północnych regionach naszego kraju, gdzie panują surowsze warunki klimatyczne. Młode sadzonki mogą przemarzać również podczas wiosennych przymrozków. Nie lubi też wysuszających, zimnych wiatrów. Jodła kaukaska lubi słońce, ale może rozwijać się także w miejscach bardziej cienistych. Podłoże dla jodły kaukaskiej powinno mieć odczyn kwaśny lub lekko kwaśny, być żyzne i lekko gliniaste. Jodła kaukaska lubi dużą wilgotność powietrza, stąd najwięcej jej rośnie w wilgotnej, ale dość ciepłej Danii. Inną cechą charakterystyczną jodły kaukaskiej jest bark tolerancji na zanieczyszczenie środowiska. W aglomeracjach miejskich lub miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością spalin, jodła kaukaska nie będzie rosła dobrze.
Jodła kaukaska jako drzewko Bożonarodzeniowe
Jodła kaukaska z uwagi na swój symetryczny pokrój nadaje się na bożonarodzeniowe drzewko, zarówno w ogrodzie, jak i cięte czy w doniczce (w tej roli doskonale sprawdzi się np. jodła kaukaska balot). Obok świerków, jest to jedno z najbardziej popularnych bożonarodzeniowych drzewek.
Choroby jodły kaukaskiej
Jodła kaukaska narażona jest na działanie szkodnika nazywanego obiałką kaukaską. Oprócz tego na jodle kaukaskiej możemy spotkać mszyce, tzw. ochojniki jodłowe. Innymi chorobami nękającymi jodłę kaukaską są choroby grzybowe, m.in. fytoftoroza. Choroba ta powoduje przebarwienia igieł, aż do koloru brązowego jak również hamuje wzrost rośliny. Objawy chorobowe dotykają także pień, który czerwienieje pod pniem oraz korzeni, które zaczynają gnić.
Jodła kaukaska, mimo swoich wymagań jest warta uwagi ze względu na swój pokrój, który idealnie nadaje się jako bożonarodzeniowe drzewko oraz urozmaicenie innych kompozycji roślinnych, zwłaszcza w okolicach stawów i oczek wodnych (na szczególną uwagę zasługuje chociażby cięta jodła kaukaska 160-170 cm).