Drzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka
Grusza klapsa faworytka
Grusza Klapsa Faworytka to jedna z najbardziej popularnych i znanych odmian grusz w naszym kraju. Jest bardzo łatwa w uprawie, dzięki czemu z powodzeniem możemy ją sadzić w przydomowych sadach i ogrodach. Jej owocami możemy cieszyć się już od połowy sierpnia. Owoce mają bardzo unikalny wygląd i smak. Są idealne na przetwory czy też do bezpośredniego spożycia.
Grusza Klapsa faworytka – pochodzenie
Jest to stara odmiana gruszy. Pochodzi z połowy XIX wieku, z USA. Nazwa pochodzi od hodowcy Thaddeusa Clappa. Jest to siewka odmiany Flamandka. Do Polski została sprowadzona dopiero w 1990 r. i zyskała bardzo dużą popularność w uprawie amatorskiej i towarowej. Gruszę Klapsę ceni się za duże i bardzo smaczne owoce. Przede wszystkim przeznaczone są do bezpośredniego spożycia, lecz często wykorzystujemy je w kuchni. Owocuje co rocznie i obficie. Jest zaliczana do grusz zachodnich i odmian letnich.
Grusza klapsa Faworytka – wygląd
Grusza rosnąca szybko, szczególnie młode sadzonki, rosną bardzo szybko. W sprzyjających warunkach dorasta do około 5 metrów wysokości.
Jej korona jest luźna, często niesymetryczna i w kształcie stożka. Pędy młode są wyprostowane i rosną do góry, natomiast starsze egzemplarze zazwyczaj zwisają ku dołowi. Faworytka owocuję zazwyczaj na młodych pędach, więc bardzo ważne jest jej przycinanie. Jeśli chodzi o kwitnienie, klapsa, kwitnie stosunkowo późno, pod koniec kwietnia bądź w maju. Dzięki temu możemy być spokojni, że wiosenny przymrozek nie zmrozi nam kwiatów. Niestety, nie jest samopylna, potrzebuje innych odmian. Dobrymi zapylaczami dla Klapsy są: Bonkreta Williamsa, Konferencja, Komisówka, Paryżanka czy też Hortensja. Faworytka sama jest świetnym zapylaczem dla wielu innych odmian grusz. W okres owocowania wchodzi dopiero w 4-6 roku po posadzeniu. Jej owoce, tak jak wspomniane było wcześniej, dojrzewają w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu. Gruszki są duże około 8-10 cm długości i wadzę około 150-200 gram. Owoce są symetryczne, a kształtem nie odbiegają od innych gruszek. Skórka jest gruba, gładka i błyszcząca. Dojrzałe owoce są żółte, z dużym czerwonym i rozmytym rumieńcem. W smaku są słodko-kwaśne i delikatne. Z czasem, po zbiorze, stają się coraz bardziej słodkie i miękkie. Dzięki temu są bardzo smaczne i mają wielu wielbicieli. Owoce w chłodni można przechowywać nawet 10 tygodni.
Grusza Klapsa Faworytka – pielęgnacja i uprawa
Faworytka lubi stanowisko słoneczne i ciepłe, ale nie wietrzne. Najlepiej posadzić ją od południa przy ścianie budynku lub przy ogrodzeniu, tak żeby nie odczuwała silnych i zimnych wiatrów. Preferuje ziemie żyzna i wilgotną, lecz dobrze przepuszczalną, tak żeby woda tam nie zalegała. Gruszki najlepiej sadzić wiosną i jesienią, lecz sadzonki w doniczkach przyjmą się również w lecie. Aby zagwarantować obfite owocowanie, warto posadzić ja w towarzystwie, kilku zapylaczy.
Młode sadzonki gruszy klapsy są słabo odporne na mróz, więc warto okrywać ją, przynajmniej przez pierwszych kilka lat, na okres zimy. Starsze sadzonki są w pełni mrozoodporne. Niestety Faworytkę może zaatakować parch gruszy. Objawem są brązowe plamki na liściach i owocach. Co w takiej sytuacji zrobić? Pędy, na których pojawiły się oznaki zarażenia, należy obciąć i spalić, miejsce cięcia zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Po tym zabiegu warto również opryskać roślinę odpowiednim środkiem.
W czasie sezony grusza klapsa faworytka wymaga regularnego nawożenia. Wiosną stosujemy nawozy bogate w azot, natomiast latem i na początku jesieni nawozy powinny zawierać potas i fosfor.
Klasa wymaga corocznego przycinania. Pierwszy zabieg wykonujemy w pierwszym roku po posadzeniu rośliny. Najlepiej jest skrócić wszystkie pędy, tak aby pobudzić roślinę do wypuszczenia, jak największej ilości nowych i młodych pędów. Cięcie coroczne pozwala nam na dowolne formowanie korony. W kolejnych latach grusze przycinamy pod koniec zimy. Zabieg ograniczamy do wycięcia starych, połamanych i przymrożonych pędów. Usuwamy również pędy, które się krzyżują. Latem Warto również usunąć cześć zawiązków owocowych, dzięki temu pozostawione gruszki będą większe i ładniejsze.