Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Byliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacja

2020-02-19
Byliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacja

Byliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacja

Byliny wieloletnie to rośliny, które najczęściej wykorzystujemy do obsadzania rabat. Sadzimy je w różnych kompozycjach, nierzadko wraz krzewami i drzewami. Umiejętne posadzenie tych roślin prowadzi do pięknych i ukwieconych, wieloletnich kwietników, które zachwycać będą w każdej porze roku. Długo żyjące byliny potrafią w jednym miejscu rosnąć nawet dziesięć lat. I to bez ich dzielenia. Gwarantują jednocześnie obfite kwitnienie przez wiele tygodni.

Większość bylin jest tolerancyjna co do gleby jak i stanowiska, dość szybko także przystosowują się do różnych warunków glebowych. To znaczy, że są rośliny, które mogą rosnąć na suchej i słonecznej rabacie, jak również świetnie poradzą sobie w zacienionej i wilgotnej części ogrodu. D takich "uniwersalnych" roślin możemy zaliczyć: liliowce, tojady czy bodziszki łąkowe.

Niestety, aby cieszyć się bujnym kwitnieniem przez długie lata, bylinom musimy zapewnić stanowisko jakie dla nich będzie najodpowiedniejsze.

Wieloletnie byliny na stanowisku słonecznym

Miejsca jasne i ogrzewane słońcem przez cały dzień - na takich rabatach dobrze czuje się większość bylin. Oczywiście podłoże musi być dość luźne, może niekoniecznie suche niczym pustynna wydma i jałowe. Jeżeli chcielibyśmy stworzyć taką rabatę, a warunki glebowe mamy nienajlepsze to musimy je poprawić. Gleby bardzo piaszczyste warto przekopać z kompostem i dodatkiem gliny. Natomiast, jeśli podłoże jest u nas zbyt zwięzłe lub ilaste - z kolei rozluźniamy je poprzez dodanie grubego piasku lub drobnego żwiru. Najbardziej popularniejszymi bylinami słonecznych rabat są: jeżówki, rudbekie, płomyki, dzielżany, ostróżki oraz jesienne astry.

dzielżany

Wieloletnie byliny w cienistych zakątkach

Cieniste rabaty muszą przede wszystkim zostać podzielone na sektory: na miejsca półcieniste, czyli takie gdzie tego słoneczka w ciągu dnia jest mniej-więcej połowę.

Najbardziej zacienione rabaty możemy mieć pod gęstymi koronami drzew lub pod gęstymi krzewami, natomiast półcieniste miejsca mogą być usytuowane przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu. Miejsce półcieniste może być także miejscem gdzie przez cały dzień docierają promienie słoneczne, lecz są one rozproszone lub też przefiltrowane przez liście na pędach krzewów.

Na takich półcienistych rabatach gleba winna być żyzna, lekko wilgotna, a stanie się idealnym miejscem dla zawilcy japońskich, parzydła leśnego, serduszki, świecznicy, funki czy rodgersji. Rośliny też świetnie czują się w głębokim cieniu. Niewiele światła potrzebują również tiarella i konwalia majowa, narecznica samcza i wietlice.

narecznica samcza

Wieloletnie byliny w miejscu suchym i ciepłym

O ile ciepłe stanowisko nie stanowi problemu dla wiekszości bylin, to piaszczysta i przepuszczalna ziemia już tak. Takim miejscem może być południowy stok przy murku lub osłonięta ściana skierowana ku południu - dodatkowo odłonięta okapem dachu. Tu musimy wybierać mocne i zachartowane rośliny, które upał i susza nie zaszkodzą.

Wysokie byliny jakie możemy posadzić na takim stanowisku to: Juka włóknista, kosaćce bródkowe, czerwone krwawniki. Z niższych bylin godne polecenia są szałwie omszone, kocimiętka, a nawet lawenda. Jeśli mamy nieco większą, suchą powierzchnię to warto postawić na rośliny okrywowe czy tez obwódkowe, które pięknie porosną nam piaszczystą glebę. Do takich należą: dzwonek dalmatyński, goździk siny, rojniki czy też płomyki.

dzwonek dalmatyński

Rabata bylinowa - jak się do tego zabrać?

Najlepiej sadzić jest byliny, które kwitną od wczesnej wiosny np. krokusy, pierwiosnki, tulipany wczesne, a po późną jesienią np. astry. Najlepiej byliny prezentują się kiedy posadzone są w grupach. Możemy posadzić grupę, która złożona jest z jednej odmiany lub kilku. Najrozsądniej jest tak wybrać rośliny, aby w tym samym czasie, lecz w różnych częściach ogrodów kwitło właśnie po kilka grup. Musimy też wybrać, które miejsce w naszym ogrodzie będzie wyeksponowane w różnych porach roku.

Jak pielęgnować rabaty bylinowe

Ważne w przypadku wszystkich roślin to odchwaszczanie. Regularne usuwanie chwastów zapobiegnie osłabiania czy też zagłuszania bylin. Istoten jest także systematyczne podlewanie tych miejsc, w których susza może niszczyć rośliny. Nawożenie przeważnie zaczynamy w roku następnym od założenia grządki i stosujemy zrównoważone nawozy. Zabiegi dodatkowe to usuwanie przekwitnietych kwiatostanów, jak i wycinanie starych czy suchych pędów.

Jesnienią podczas sprzatania ogrodów warto zgrabione liście wysypać na rabaty i przykryć stroiszem - zabezpieczymy korzenie roślin przed przemarznięciem. Więcej o zabezpieczaniu dowiesz się tutaj

rabata bylinowa
rabaty bylinowe
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel