Jarząb kolumnowy żółtoowocowy
Opis produktu
Jarząb kolumnowy żółtoowocowy opis
Jarząb kolumnowy żółtoowocowy (Sorbus Aucuparia Columnaris) to nieduże, kolumnowe drzewo o eleganckim wyglądzie, które charakteryzuje się wąskim, zwartym pokrojem. Liście jarzębu kolumnowego są pierzaste, składają się z licznych, lancetowatych części o długości około 5-8 cm. Początkowo jasnozielone liście, zmieniają się jesienią na atrakcyjny czerwony i pomarańczowy kolor, dodając uroku ogrodowi. Największą ozdobą tego drzewa są jednak jego owoce. Wytwarza duże, kuliste jagody o średnicy około 8-10 mm. Owoce mają żółtą barwę i występują na drzewie bardzo licznie, tworząc efektowne kaskady jasnych korali, które ozdabiają drzewo w okresie jesiennym. Owoce są również atrakcyjne dla ptaków, które często odwiedzają drzewo, aby się nimi pożywić.
Uprawa i pielęgnacja
Jarząb kolumnowy żółtoowocowy preferuje dobrze przepuszczalne, żyzne gleby i pełne nasłonecznienie, ale może również rosnąć w półcieniu. Im więcej słońca otrzymuje, tym bardziej obfite jest kwitnienie i owocowanie. Ziemia powinna być w miarę wilgotna. Jarząb zwłaszcza w okresie wzrostu wymaga regularnego podlewania, później staje się rośliną mocno wytrzymałą na suszę. Jest odporny na choroby i stosunkowo łatwy w uprawie. Jarząb kolumnowy nie wymaga intensywnego przycinania, ale można go delikatnie formować lub usuwać martwe lub uszkodzone gałęzie. Przycinanie powinno odbywać się na wiosnę lub jesienią.
Zastosowanie
Jarząb kolumnowy jest często stosowany w ogrodach jako soliter lub w grupach, tworząc efektowne akcenty kolorystyczne. Można go sadzić w trawnikach, na skraju ogrodowych alejek lub jako ozdobę w pobliżu altanek lub tarasów. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd i odporność na miejskie warunki, jarząb kolumnowy jest popularnym wyborem do nasadzeń w parkach, ogrodach publicznych i przy ulicach. Dodatkowo może być efektywnie sadzony przy murach, płotach lub wzdłuż alejek, dodając w ten sposób wysokościowej struktury i dekoracji.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.