Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Ligustr Liguster Vicaryi (C1.7)
Opis produktu
Gęsty krzew o złocistych liściach. W warunkach Polski dorasta do 2 m wysokości. Pędy wyprostowane, z licznymi bocznymi rozgałęzieniami. Liście złocistożółte lub żółtozielone, błyszczące, eliptyczne, krótko zaostrzone, u nasady szerokoklinowate, długości 6-8 cm. Liście w łagodniejszym klimacie zimozielone, zimą pozostają na krzewach na terenie zachodniej Polski. Kwiaty drobne, rurkowate, białe, intensywnie pachnące, zebrane w walcowate wiechy o długości do 10 cm. Kwitnie w lipcu. Zapach przez część osób odbierany jest jako nieprzyjemny. Zawiązuje kuliste owoce, ok. 0,6 cm średnicy, początkowo zielone, jesienią dojrzałe, ciemnogranatowe, zebrane w grona, dość długo utrzymujące się na krzewach, trujące dla ludzi, ale chętnie zjadane przez ptaki. Roślina przypomina nieco bukszpan wiecznie zielony. Choć niewielkie, całobrzegie liście ligustru nie są całkowicie zimotrwałe, to przy łagodnych zimach część z nich może utrzymywać się na krzewie aż do wiosny. Okres kwitnienia ligustra przypada na przełom czerwca i lipca, wówczas krzew wytwarza ozdobne i miododajne, kremowe lub białe kwiaty podobne, do kwiatostanów lilaka, lecz nieco mniejsze. Kwiaty przekształcają się następnie w bardzo efektownie wyglądające owoce – błyszczące, czarne jagody zebrane w stożkowate grona.
Wymagania: Najlepszym stanowiskiem do uprawy ligustra jest miejsce słoneczne, choć krzew radzi sobie także w miejscach ocienionych. Roślina ma niewielkie wymagania glebowe, nie toleruje jedynie gleb nieprzepuszczalnych i gliniastych. Mimo to ligustr lubi podłoże żyzne, przepuszczalne, średnio wilgotne. Niewątpliwą zaletą tego krzewu jest jego odporność na intensywne mrozy, suszę i zanieczyszczone powietrze miejskie.
Zastosowanie: Ze względu na doskonałą reakcję na cięcie ligustr pospolity nadaje się przede wszystkim na formowane żywopłoty. Zastosowanie krzewu w tym celu pozwoli na uzyskanie bardzo solidnej i gęstej zasłony, odpornej na niesprzyjające warunki klimatyczne oraz tolerancyjnej dla większości warunków siedliskowych. Poza funkcją osłonową ligustr można stosować także jako element kompozycji drzew i krzewów oraz formowanych i swobodnie rosnących szpalerów.
Średni przyrost roczny: 30- 50cm
Sposób sadzenia:
Nasadzenia żywopłotowe: 4szt/mb (sztuki na metr bieżący) w jednym rzędzie lub 8szt/mb w dwóch rzędach, sadzone naprzemiennie w kształcie litery "W".
Jesteśmy jedyni na rynku, tylko my stosujemy najbardziej nowoczesne metody!!
Tuż przed wysyłką mikoryzujemy korzenie sadzonek , a następnie balotujemy ziemią z torfem.
Dzięki naszym zabiegom sadzonki nie ulegają przesuszeniu podczas transportu, a naturalna grzybnia mikoryzy pomaga sadzonkom w dalszej adaptacji po posadzeniu.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.