Krzew, wyrasta do 0,8 m wys. i 100 cm szer., przyrasta ok. 15 cm rocznie. Na tej samej roślinie występują zarówno kwiaty ciemnoróżowe jak i białe. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.
Tawuła japońska Genpei Shirobana
Niski, gęsty krzew o ładnych kwiatach. Pokrój płaskokulisty. Pędy liczne, wzniesione. Osiąga wysokość do 80 cm i zbliżoną szerokość. Liście jasnozielone, lancetowate, ostro zakończone, na brzegach piłkowane. Kwiaty dwukolorowe- początkowo białe, poźniej różowe. Są drobne, ok. 5 mm, zebrane w płaskie kwiatostany na końcach tegorocznych pędów. Kwitnie w VI-VII. Krzew o przeciętnych wymaganiach glebowych, wytrzymały na mrozy, suszę i warunki miejskie. Toleruje wszystkie ogrodowe uprawne gleby, źle rośnie na glebach mokrych i ciężkich. Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko cienistego. Polecany na rabaty i na niskie żywopłoty. Dobrze się prezentuje w zestawieniach z bylinami. Cenna roślina okrywowa dla zieleni osiedlowej i przyulicznej. Wiosną wymaga niskiego przycięcia
Tawuła a tawułka ?
Wydawałoby się że są to te same rośliny a nazywa używa się zamiennie. Niestety nie. Tawuła (spiera) jest to krzew, które w zupełności odróżnia się od tawułki (Astilbe), która jest byliną. Różni się ona od tawuły zarówno wyglądem kwiatostanów, kształtem liści i rozmiarem, tawułki, podczas kwitnienia, mają około 1m wysokości (maksymalnie) natomiast tawuły są roślinami większymi (zależy od odmiany) oraz w całkowicie inaczej wyglądającymi. Oczywiście obie możemy łączyć w pięknych kompozycjach, wyglądają razem świetnie.
Tawuła japońska Genpei Shirobana
Tawuła, jest nie dużym krzewem. Na czas zimy zrzuca liście i jest bardzo odporna na mróz. Na terenie Polski niektóre odmiany występują jako dziko rosnące a na naszym rynku jest bardzo dużo. W zależności od odmiany tawuły kwitną wiosną i latem a niektóre odmiany nawet do jesieni. Kwiaty zazwyczaj składają się z mnóstwa, drobnych kwiatków ułożonych w okrągłe lub podłużne grona. Najczęściej kolor kwiatów to biały lub róż. Niestety nie wszystkie odmiany tawuł kwitną, są np takie które wyróżniają się pięknym kształtem liści i ich kolorem ale niestety kwiatów nie mają.
Cięcie tawuł
Tawuły są idealną rośliną do cięcia. Wszystkie odmiany alby lepiej rosły i ładniej kwitły najlepiej przycinać regularnie i co roku. Tniemy je po przekwitnięciu a termin ciecia dostosowujemy do odmiany i długości jej kwitnienia. Można wycinać tylko kwiatostany ale najlepiej i najłatwiej jest ściąć również pędy na wysokości kwiatostanów, aby roślina się zagęściła i w przyszłym roku miała jeszcze więcej kwiatów.
Tawuła japońska Genpei Shirobana - jakie wymagania ma ta roślina?
Tawuły nie mają dużych wymagań co do uprawy, Nie są roślinami wymagającymi. Do odpowiedniego wzrostu i rozwoju potrzebują ziemi żyznej i przepuszczalnej. Lubią stanowisko wilgotne, więc śmiało możemy je sadzić na obrzeżach stawów czy oczek wodnych. Tawuł rosną świetnie na stanowiskach zarówno słonecznych jak i cienistych. Miejsca cieniste są odradzane przy odmianach przebarwiających się i kolorowych, często z braku słońca mogą się nie wybarwić na kolor jaki jest charakterystyczny dla danej odmiany.