Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Świdośliwa olcholistna Mandam
Opis produktu
Świdośliwa olcholistna odmiany Mandam
Owoce: sporej wielkości (średnica do 14 mm), niebieskoczarne, pokryte słabym nalotem. Smak łagodny, bardzo słodki - jest to jak dotąd najsłodsza odmiana
Świdośliwa olcholistna - jej sadzonki są jeszcze mało znane i rzadko spotykane, a są to rośliny o ogromnych walorach ozdobnych i użytkowych. Owoce tej rośliny to bogactwo substancji mineralnych, witamin z grupy B, magnezu i potasu. Mimo, że mają podobny smak do borówki amerykańskiej, są od niej zasobniejsze w składniki mineralne i mają lepsze właściwości odżywcze.
W 100 g mrożonych owoców świdośliwy możemy znaleźć ok. 7 razy więcej wapnia i żelaza niż w owocach amerykańskiej oraz 4 razy więcej białka i potasu. Owoce świdośliwy są bardzo słodkie, idealne do jedzenia na surowo, jak również do produkcji dżemów, konfitur bądź nalewek.
Świdośliwa olcholistna Mandam
Owoce 'Mandam' są sporej wielkości (średnica do 1,4 cm), niebieskoczarne, pokryte słabym nalotem. Smak intensywny i cierpki. Miąższ miękki i soczysty; kształt kulisty. Średnio od 9 do 13 w gronie. Mają tendencję do pękania w przypadku nadmiernej wilgoci.
Wygląd owoców świdośliwy podobny jest do porzeczki czarnej lub aronii. W smaku przypominają nieco owoce borówki amerykańskiej, z delikatnym migdałowym posmakiem. Wyśmienite do jedzenia na surowo.
Owoce świdośliwy mają korzystny wpływ na zdrowie. Zawierają związki polifenolowe (w tym antocyjany), witaminy (C oraz B), sole mineralne (potas, żelazo, magnez, mangan, fosfor) oraz błonnik pokarmowy.
Mandam' dojrzewa równomiernie, w średnim okresie - na początku lipca
Świdośliwa jest krzewem o wielkich walorach zdobniczych. Jej przepiękne białoowłosione pędy, kwitnący wiosną na biało z lekkim odcieniem różu. Kwiaty są zebrane w zwisłe grona. Jagody zbiera się latem, gdy nabiorą niebiesko-czarnego odcienia.
Bardzo odporna na choroby i mróz
Krzew owocuje bardzo obficie na pędach ubiegłorocznych i dwuletnich. Owocuje już w 3-4 roku uprawy. Suszone owoce przypominają rodzynki, dlatego świdośliwa zwana jest przez niektórych drzewkiem rodzynkowym lub gołębią jagodą. Bardzo ozdobnie wygląda jesienią, gdy liście przybierają pomarańczowo-czerwony odcień. Dorosła roślina dorasta do 5m wysokości.
Świdośliwa olcholistna Mandam- uprawa
Wymagania glebowe: nie ma specjalnych wymagań glebowych - nie toleruje tylko gleb podmokłych.
Stanowisko: słoneczne do półcienistego
Mrozoodporność: duża
Świdośliwa olcholistna Thiessen polecana jest na: przetwory, nalewka, żywopłot.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
Witam, świdośliwy rosną w formie bardziej drzewiastej. Regularne cięcie pozwoli na uzyskanie formy krzaczastej. Rodzaj świdośliwa liczy sobie około 25 gatunków roślin, które w naturze są dużymi krzewami lub niewielkimi drzewami, osiągającymi od 5 do nawet 20 m wysokości.