Burak pastewny jednokiełkowy otoczkowany cena za 0,5 kg
Opis produktu
Burak pastewny jednokiełkowy otoczkowany cena za 0,5 kg
Burak pastewny w Polsce jest pastewną rośliną uprawną wykorzystywaną na paszę dla zwierząt.
Ma grubą, mięsistą bulwę hypokotylową. Od innych odmian buraka różni się tym, że bulwa jest jasna i wystaje górną częścią z ziemi.
Burak pastewny najczęściej zajmuje stanowisko po zbożach (pszenicy ozimej i jęczmieniu) i kukurydzy. Za najgorsze przedplony wskazuje się rośliny z rodziny kapustowatych, w tym rzepak.
Roślina charakteryzuje się wysokimi wymaganiami wodnymi w ciągu sezonu wegetacyjnego oraz lubi ciepłą, słoneczną jesień. Uprawę buraka pastewnego zaleca się na glebach najlepszych, zaliczanych do kompleksów: pszennego bardzo dobrego, dobrego i wadliwego. Ważnym zabiegiem agrotechnicznym jest uregulowanie odczynu, przynajmniej do pH 6,5.
Burak pastewny wysiewa się nieco później niż burak cukrowy, tj. w II dekadzie kwietnia- I dekadzie maja, gdy gleba osiągnie temperaturę 6OC.
Burak pastewny należy do gatunków o dużych potrzebach pokarmowych. Faza tworzenia korzenia zapasowego, trwająca średnio od połowy czerwca do września, wymaga dostarczenia największej ilości składników mineralnych. Optymalne dawki obornika wynoszą 30- 40 t/ha.
W zależności od rodzaju materiału siewnego, na jeden hektar plantacji trzeba wysiać około 22 kg kłębków wielonasiennych i 4,8 jednostki siewnej kłębków jednonasiennych (wysiew przy rozstawie rzędów: 50 cm, odległość nasion w rzędzie: 6 cm).
Zalecana głębokość siewu kłębków wielonasiennych na glebach lekkich i suchych to 4 cm, na glebach głębszych, nadmiernie wilgotnych 2-3 cm. Materiał genetycznie jednonasienny wymaga płytszej aplikacji nasion w glebie, tj. około 2-3 cm.
Optymalny termin zbioru korzeni buraka pastewnego przypada na pierwszą połowę października.
Norma wysiewu 4,8 kg/ha
Nasiona otoczkowane