Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Dynia olbrzymia Justynka F1 3g
Opis produktu
Dynia olbrzymia Justynka F1 3g
Odmiana bardzo plenna, mieszańcowa. Zawiera najwięcej ze wszystkich odmian dyń masy suchej – nawet 10-12% i β-karotenu (8-12mg/100g). Odmiana doskonała na soki i zupy, mrożonki oraz susz. Owoce mają eliptyczny kształt, są również lekko bruzdowate i mają masę 3-3,5 kg, skórka jest ciemnopomarańczowa z różowymi smugami i delikatnym marmurkiem. Miąższ grubości 3-4cm, miękki i wyjątkowo smaczny, również ciemnopomarańczowy. Nasiona brązowe, duże. Uprawa w polu na stanowisku słonecznym. Lubi glebę żyzną, zasobną w składniki pokarmowe. Odmiana bardzo plenna, 60-80 t/ha.
Nie kumuluje metali ciężkich i azotanów, a więc może być uprawiana w pobliżu dróg. Owoce mogą być przechowywane do marca zachowując przez cały czas dużą zawartość witaminy C. Mają wielostronne zastosowanie: jako warzywo, pasza dla zwierząt (dodawana do pożywienia krów powoduje wzrost wydajności mleka i zawartości w nim beta karotenu), w przemyśle gorzelniczym i cukierniczym. Plon przy zagęszczeniu 1 roślina/m2 wynosi 40-70 t/ha. woje dobroczynne właściwości dynia zawdzięcza bogactwu witamin (m.in. z grupy B, prowitaminy A, witaminy PP i C) i minerałów (sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza).
Dynie są roślinami wybitnie ciepłolubnymi, dlatego też stanowisko winno być ciepłe, słoneczne, przewiewnei osłonięte od silnego wiatru. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Dynie wymagają też systematycznego nawadniania w okresie suszy, gdyż na niedobór wody szybko reagują więdnięciem i zasuszaniem liści, zrzucaniem kwiatów i karleniem owoców.
Większość odmian dyni ozdobnej to rośliny o płożącym pokroju, dlatego też powinny mieć dla siebie sporo miejsca, ewentualnie podpory.
W zabiegach pielęgnacyjnych nie możemy zapomnieć o spulchnianiu gleby. Ważne jest regularne podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie. Nawożenie powinno odbywać się w momencie pojawienia się pierwszych zawiązków owoców i po ich pierwszym zbiorze.
Dynię uprawia się z rozsady, lub z siewu wprost do gruntu, wysiewając nasiona gniazdowo, po wschodach pozostawia się jedną najsilniejszą roślinę.