Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Rododendron Różanecznik drobnokwiatowy Princess Anne
Opis produktu
Zwarty, zimozielony, niski, mocno rozgałęziony krzew o spłaszczonym pokroju. Po 10 latach dorasta do 0,3 m wysokości i 0,6 m szerokości. Liście małe, około 2,5 cm długości, jasnozielone, matowe. Kwiaty jasnożółte, w środku z drobnym, zielonożółtym rysunkiem i ozdobnymi, wystającymi poza koronę licznymi i długimi pręcikami, lejkowatego kształtu, od 2,5 do 3,5 cm średnicy, zebrane po 6-10 sztuk w luźne, wzniesione kwiatostany. Kwitnie wcześnie, corocznie i bardzo obficie w trzeciej dekadzie kwietnia i pierwszej dekadzie maja. Wymaga stanowisk półcienistych lub zacienionych oraz gleb kwaśnych, umiarkowanie wilgotnych i próchnicznych. Odmiana niedostatecznie odporna na mróz, dlatego wymaga dobrego zabezpieczenia na zimę. Wskazane sadzenie na stanowiskach zacisznych i osłoniętych od zimowych wiatrów. Bardzo ładna i wczesna odmiana z grupy Keiskei , polecana do nasadzeń w ogrodach przydomowych i japońskich, w barwnych kompozycjach z innymi wczesnymi różanecznikami, karłowymi azaliami i wiosennymi wrzoścami.
Podstawowym warunkiem dobrego rozwoju różaneczników jest odpowiednia gleba. Gleba musi być kwaśna i stale lekko wilgotna. W większości ogrodów gleba jest obojętna lub lekko kwaśna, bo w takiej właśnie dobrze rośnie większość roślin - ale nie różaneczniki. Dlatego w miejscu, gdzie chcemy posadzić różaneczniki, gleba powinna zostać wymieniona.
Przygotowanie podłoża
Przed sadzeniem wykopujemy duży dół głębokości 40-50 cm i szerokości 80 cm i wypełniamy go mieszanką przeznaczoną specjalnie dla azalii i różaneczników . Takie gotowe mieszanki można kupić w sklepach ogrodniczych. Podłoże miesza się z ziemią ogrodową, zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu. Można też samodzielnie sporządzić odpowiednie podłoże: wymieszać torf, przekompostowaną korę sosnową i ziemię ogrodową w proporcjach 1:1:1 - i w takiej mieszance posadzić rośliny. Do takiego podłoża można dodać garść nawozu do różaneczników.
Wybór stanowiska
Różanecznikom bardzo służy wilgotny (leśny) klimat, dlatego najlepiej czują się w lekkim cieniu - na przykład pod koronami drzew, gdzie są osłonięte od prażącego słońca i silnych wiatrów.
Podlewanie
Ważne jest, by było regularne, zwłaszcza wiosną, gdy różaneczniki kwitną i późną jesienią, gdy szykują się do zimy. Rośliny, które zgromadziły w liściach dużo wody, lepiej zimują.
Okrywanie na zimę
Krzewy (zwłaszcza młode) dobrze jest przykryć włókniną lub gałązkami świerkowymi, co osłoni je przed mroźnymi wiatrami i intensywnym wczesnowiosennym słońcem.
Inne zabiegi pielęgnacyjne
Powierzchnię wokół krzewów wyłożyć 5-centymetrową warstwą kory, aby ochronić ziemię przed szybkim wysychaniem i utrudnić rozwój chwastów, usuwać (wyłamywać) przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć okres kwitnienia krzewów, nie przekopywać ziemi wokół krzewów, aby nie uszkodzić ich bardzo płytkiego systemu korzeniowego.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.