C2 - roślina sprzedawana w doniczce plastikowej o pojemności 1,4L do 2,5L
Rozchodnik ostry (C2)
Opis produktu
Rozchodnik ostry (Sedum acre)
Rozchodnik ostry to niska, płożąca bylina sukulentowa z rodziny gruboszowatych, osiągająca wysokość zaledwie 5-10 cm. Jest to roślina o mięsistych, zielonych liściach, przypominających małe igiełki, które otulają pędy. Kwitnie na przełomie wiosny i lata, wytwarzając małe, żółte kwiaty, zebrane w baldachowate kwiatostany. Choć rozchodnik ostry jest niezwykle dekoracyjny, należy pamiętać, że wszystkie jego części są trujące i mogą powodować podrażnienia skóry lub problemy żołądkowe po spożyciu.
Wygląd rośliny
Rozchodnik ostry tworzy płożące się lub lekko wzniesione pędy, pokryte gęsto małymi, wałeczkowatymi, zielonymi liśćmi. Roślina dorasta do 5-10 cm wysokości, a jej liście są zimozielone, mięsiste i wydłużone. W okresie kwitnienia (czerwiec-lipiec) na szczytach pędów pojawiają się żółte kwiaty w baldachowatych kwiatostanach, które skutecznie pokrywają całą roślinę, niemal całkowicie zasłaniając liście. Kwiaty są miododajne, przyciągając wiele owadów zapylających.
Wymagania i uprawa
Sadzonki rozchodnika są wyjątkowo łatwe w uprawie. Preferują stanowiska słoneczne i gleby przepuszczalne, lekkie, suche, piaszczyste lub żwirowe, niezbyt żyzne. Roślina nie toleruje nadmiaru wody ani cienia. Jest całkowicie mrozoodporna, co czyni ją idealnym wyborem do ogrodów w różnych rejonach Polski, bez konieczności zimowego okrycia.
Rozchodnik ostry łatwo rozmnaża się przez podział, sadzonki pędowe lub wysiew nasion. Pędy tej rośliny mają zdolność do samodzielnego ukorzeniania się po zetknięciu z podłożem, co sprawia, że jest rośliną bardzo łatwą do rozmnożenia i rozprzestrzeniania.
Zastosowanie
Rozchodnik ostry to doskonała roślina zadarniająca, idealna do tworzenia ozdobnych pokryć w ogrodach. Doskonale sprawdza się na skalniakach, w ogrodach żwirowych oraz w szczelinach między kamieniami lub płytkami chodnikowymi, choć warto pamiętać, że źle znosi deptanie. Można go także wykorzystać w ogrodach na skarpach, murkach czy do tworzenia "zielonych dachów".
W ogrodzie świetnie komponuje się z innymi niskimi sadzonkami bylin, takimi jak inne rozchodniki, rojniki, goździki siny, macierzanka, floks szydlasty, rogownica kutnerowata, smagliczka nadmorska czy żagwin. Może być także wykorzystany w pojemnikach na balkonach i tarasach, dodając im nie tylko koloru, ale i tekstury.
Ostrzeżenie
Wszystkie części rozchodnika ostrego są trujące. Spożycie rośliny może prowadzić do zaburzeń w układzie pokarmowym, takich jak wymioty i biegunka, a sok z rośliny może podrażniać skórę. Należy zachować ostrożność przy jej uprawie, zwłaszcza w obecności dzieci i zwierząt domowych.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
- Dobre przewietrzenie, niska retencja wody i składników odżywczych.
- Preferowane przez: sosny, wrzosy, lawendę.