Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Świdośliwa olcholistna Thiessen
Opis produktu
Świdośliwa olcholistna odmiany Thiessen
Świdośliwa olcholistna - jej sadzonki są jeszcze mało znane i rzadko spotykane, a są to rośliny o ogromnych walorach ozdobnych i użytkowych. Owoce tej rośliny to bogactwo substancji mineralnych, witamin z grupy B, magnezu i potasu. Mimo, że mają podobny smak do borówki amerykańskiej, są od niej zasobniejsze w składniki mineralne i mają lepsze właściwości odżywcze.
W 100 g mrożonych owoców świdośliwy możemy znaleźć ok. 7 razy więcej wapnia i żelaza niż w owocach amerykańskiej oraz 4 razy więcej białka i potasu. Owoce świdośliwy są bardzo słodkie, idealne do jedzenia na surowo, jak również do produkcji dżemów, konfitur bądź nalewek.
Świdośliwa olcholistna Thiessen
Świdośliwa jest krzewem o wielkich walorach zdobniczych. Jej przepiękne białoowłosione pędy, kwitnący wiosną na biało z lekkim odcieniem różu. Kwiaty są zebrane w zwisłe grona. Jagody zbiera się latem, gdy nabiorą niebiesko-czarnego odcienia.
Krzew owocuje bardzo obficie na pędach ubiegłorocznych i dwuletnich. Owocuje już w 3-4 roku uprawy. Suszone owoce przypominają rodzynki, dlatego świdośliwa zwana jest przez niektórych drzewkiem rodzynkowym lub gołębią jagodą. Bardzo ozdobnie wygląda jesienią, gdy liście przybierają pomarańczowo-czerwony odcień. Dorosła roślina dorasta do 5m wysokości.
Świdośliwa olcholistna Thiessen - uprawa
Wymagania glebowe: nie ma specjalnych wymagań glebowych - nie toleruje tylko gleb podmokłych.
Stanowisko: słoneczne do półcienistego
Mrozoodporność: duża
Świdośliwa olcholistna Thiessen polecana jest na: przetwory, nalewka, żywopłot.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
Witam
Świdośliwa lamarcka wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Jest bardzo tolerancyjna wobec pH i struktury gleby. Najlepiej jednak rośnie na glebach próchniczych, piaszczysto-gliniastych o pH 6,0 do 7,5. Można oczywiście zastosować nawożenie naturalne. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest dość uboga, możemy wykopaną ziemię wzbogacić mieszając ją z kompostem i niewielką ilością nawozów z przewagą fosforu i potasu. Pamiętajmy aby przed zasypywaniem rośliny dobrze spulchnić wykopaną ziemię. Duże grudy mogą prowadzić do uszkodzenia korzeni przy zasypywaniu lub do tworzenia się kieszeni powietrznych przy korzeniach.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak
Pierwsze cięcie wykonuje się tuż po posadzeniu rośliny, najlepiej jesienią. Dzięki temu świdośliwa szybciej się rozkrzewi i zacznie przybierać bardziej krzewiasty pokrój. Jednak ich naturalny wygląd jest bardzo ozdobny, więc także nie ma potrzeby przeprowadzania intensywnego cięcia w celach dekoracyjnych.