Sosna bośniacka Compact Gem szczepiona NP
Opis produktu
Drzewko szczepione na niskiej podkładce do 30cm
Sosna bośniacka Compact Gem
Sosna bośniacka to karłowa odmiana drzewa, która wolno rośnie. Na początku ma kulistą koronę, ale z czasem zmienia kształt na stożkowy i znacznie się rozrasta. Po około 10 latach osiąga wysokość 1,5 m i szerokość 1 m, a roczny przyrost wynosi około 10 cm. Posiada liczne, krótkie i ciasno przylegające pędy, które gęsto pokrywają długie, ciemnozielone i sztywne igły, rosnące ku górze i ostro zakończone. Igły wyrastają po dwa w pączku, tworząc charakterystyczne miotełki, a gdy opadają, pozostawiają na korze widoczne zmiany. Po kilku latach uprawy, pojawiają się młode stożkowe szyki o ciekawym kolorze przypominającym kobalt. Kiedy dojrzewają, szyki te wysychają i zmieniają kolor na brązowy, uwalniając duże nasiona.
Sosna bośniacka Compact Gem wymagania
Sosna bośniacka może rosnąć na każdym rodzaju gleby, ale najlepiej rozwija się na gruncie lekko zasadowym lub kwaśnym, w lekko piaszczystej glebie. Drzewko lubi miejsca nasłonecznione lub półcieniste, jest odporne na zanieczyszczenia i mróz oraz dobrze znosi niedobór wody i suche powietrze. Można ją z powodzeniem sadzić w ogrodach przydomowych, skalnych, soliter, czy wrzosowiskach.
Sosna bośniacka Compact Gem uprawa gdzie sadzić
Karłowa odmiana sosny bośniackiej w formie drzewka szczepionego na wysokości 10-15cm o pokroju szeroko kulistym. Charakteryzuje się długimi (8cm) i gęstymi igłami mającymi piękną, intensywnie zieloną barwę. Rośnie wolno, osiągając po 10 latach około 1m wysokości. Formy szczepione na pniu można ciąć i formować, aby nie przekraczały pożądanej wysokości.
Doskonale sprawdzi się uprawiana w donicy jako ozdoba balkonu czy tarasu, jak również do nasadzeń grupowych, na skalniaki czy rabaty oraz do nasadzeń miejskich.
Wymagania stanowiskowe: najlepiej rośnie w pełnym słońcu jednak radzi sobie również w półcieniu.
Wymagania glebowe: nie jest wybredna w stosunku do gleby, radzi sobie praktycznie na każdym podłożu. Toleruje suszę.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.