Lubi ziemię wilgotną i próchniczną. Preferuje lekko zacienione stanowiska. Jeśli posadzona jest w widnym miejscu po przekwitnięciu prawie całkowicie znika z powietrzni, dlatego warto zaznaczyć jej miejsce patykiem. Można ją rozmnażać przez podział kęp lub wysiew nasion.
Jest bardzo delikatną rośliną, więc sadzimy ją w towarzystwie nie ekspansywnych bylin. Nie powinna być też sadzona w kępach. Z powodu gubienia liści najlepiej wygląda w pobliżu innych zielonych roślin. Świetnie nadaje się na rabaty.
Sadzenie karp przypada na wiosnę, od kwietnia, w odstępach 50cm. Karpy przykrywa się płytko podłożem (3-4cm), aby delikatne liście i pędy mogły szybko pojawić się nad powierzchnią gleby. Łatwym, chociaż mało wydajnym sposobem rozmnażania jest podział roślin wczesną wiosną. Co kilka lat dzieli się duże, silnie rozrośnięte karpy przy okazji przesadzania roślin na nowe miejsce.
Najważniejsze zabiegi to odchwaszczanie, podlewanie w razie suszy i wiosenne nawożenie wieloskładnikowym nawozem mineralnym w ilości około 30g/m2. Okres wegetacji serduszek okazałych jest krótki i latem pozostaje po nich puste miejsce. Nie można dopuścić do jego zachwaszczenia i nie powinno się też sadzić tam innych roślin.
Jeżeli konieczne jest przechowanie młodych roślin do wiosny, np. okazów otrzymanych z nasion, to trzeba karpy przenieść do chłodnego pomieszczenia (2-4oC) i przykryć torfem lub piaskiem.