Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Dynia zwyczajna olbrzymia Uchiki kuri 3g
Opis produktu
Dynia oolbrzymia Uchiki kuri 3g
Dynia jest nietrudna w hodowaniu – znakomicie pasuje do rozpoczęcia samodzielnego uprawiania działki. Warzywo to nieraz umieszczane jest w kuchniach albo jadalniach jako dekoratywny ponieważ prezentuje się bardzo interesująco. Dynia perfekcyjny orzechowy smak więc używana jestnieraz jako element smacznych potraw.
Nasiona tej japońskiej odmiany dyni wysiewa się w kwietniu pod osłonami lub w maju bezpośrednio do gruntu. Warto zastosować siew gniazdowy w rozstawie 150x100cm. Nasiona znakomicie kiełkują w temperaturze ok 10oC. Dojrzałe dynie są gotowe do zbioru już na początku września.
Dzięki dużej zawartości beta-karotenu dynie kuszą nas niezwykłym pomarańczowym kolorem, sam beta-karoten, czyli prowitamina A to znakomity przeciwutleniacz, który wspiera naturalne mechanizmy obronne komórek.
Siejąc nasiona tej skośnookiej piękności warto wybrać stanowisko nasłonecznione, o żyznej i próchniczej glebie.
Nie kumuluje metali ciężkich i azotanów, a więc może być uprawiana w pobliżu dróg. Owoce mogą być przechowywane do marca zachowując przez cały czas dużą zawartość witaminy C. Mają wielostronne zastosowanie: jako warzywo, pasza dla zwierząt (dodawana do pożywienia krów powoduje wzrost wydajności mleka i zawartości w nim beta karotenu), w przemyśle gorzelniczym i cukierniczym. Plon przy zagęszczeniu 1 roślina/m2 wynosi 40-70 t/ha. woje dobroczynne właściwości dynia zawdzięcza bogactwu witamin (m.in. z grupy B, prowitaminy A, witaminy PP i C) i minerałów (sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza).
Dynie są roślinami wybitnie ciepłolubnymi, dlatego też stanowisko winno być ciepłe, słoneczne, przewiewnei osłonięte od silnego wiatru. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Dynie wymagają też systematycznego nawadniania w okresie suszy, gdyż na niedobór wody szybko reagują więdnięciem i zasuszaniem liści, zrzucaniem kwiatów i karleniem owoców.
Większość odmian dyni ozdobnej to rośliny o płożącym pokroju, dlatego też powinny mieć dla siebie sporo miejsca, ewentualnie podpory.
W zabiegach pielęgnacyjnych nie możemy zapomnieć o spulchnianiu gleby. Ważne jest regularne podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie. Nawożenie powinno odbywać się w momencie pojawienia się pierwszych zawiązków owoców i po ich pierwszym zbiorze.
Dynię uprawia się z rozsady, lub z siewu wprost do gruntu, wysiewając nasiona gniazdowo, po wschodach pozostawia się jedną najsilniejszą roślinę.