Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Bez czarny Bez dziki Bzowina czarna
Opis produktu
Sadzonki bzu czarnego dzikiego Bzowina
Bez czarny (Sambucus nigra) to krzew owocowy, naturalnie występujący w Polsce, który często spotykany jest na obrzeżach lasów. Dorasta do 8 metrów wysokości, z zielonymi, postrzępionymi liśćmi. Kwitnie w maju i czerwcu, tworząc białe, pachnące kwiaty zebrane w duże grona. Bez czarny to wolno rosnący krzew owocowy, którego kwiaty i owoce mają właściwości lecznicze. Sadzonki bzu czarnego są popularne w uprawie zarówno dla walorów ozdobnych, jak i owoców. Wybierając sadzonkę bzu czarnego, warto pamiętać o jego powolnym wzroście i docelowej dużej wysokości.
Specyfikacja bzu czarnego dzikiego Bzowina
- krzew owocowy najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub cienistych,
- jest odporny na chłód, wytrzymując temperatury do -30°C,
- wymaga umiarkowanej wilgotności gleby, która powinna mieć obojętny odczyn,
- bez czarny preferuje gleby piaszczyste,
- roślina ta, podobnie jak inne krzewy owocowe, jest odporna na suszę, co czyni ją wszechstronną w uprawie,
- sadzonki bzu czarnego są popularne wśród ogrodników, a wybierając odpowiednią sadzonkę bzu czarnego, warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich ma być uprawiana.
Owoce bzu czarnego dzikiego Bzowina
Owoce bzu czarnego to niewielkie, kuliste jagody o średnicy około 5 mm, zebrane w zwarte, czarne grona. Dojrzewają zazwyczaj pod koniec lata, nadając krzewowi charakterystyczny wygląd. Jagody są małe, a ich ciemny kolor i gęste ułożenie w gronach przyciągają uwagę, stanowiąc ważny element dekoracyjny i użytkowy rośliny.
Zalecane zapylacze dla bzu czarnego dzikiego Bzowina
Zapylanie krzyżowe w przypadku bzu czarnego jest bardzo korzystne, ponieważ prowadzi do lepszego zawiązywania owoców oraz wyższej jakości plonów. Rośliny zapylane krzyżowo często produkują większe i bardziej liczebne grona owoców. Jeśli planujesz sadzić kilka krzewów bzu czarnego, warto zastosować odmiany o różnym czasie kwitnienia lub takie, które różnią się genetycznie, aby zapewnić skuteczne zapylanie krzyżowe. Dobrymi odmianami zapylającymi mogą być Haschberg, Sampo czy Samyl.
Zalety i zastosowanie - krzewy owocowe bzu czarnego dzikiego Bzowina
Krzew owocowy wyróżnia się jadalnymi owocami, które od wieków cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze. Zarówno kwiaty, jak i owoce sadzonki bzu czarnego są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Owoce są przetwarzane na soki, syropy oraz napary, które mają szerokie zastosowanie w leczeniu przeziębień, gorączki, a także zapaleń krtani i gardła. Ich regularne spożywanie wspiera układ odpornościowy, łagodzi objawy infekcji i przyspiesza powrót do zdrowia. Dzięki tym właściwościom bez czarny jest ceniony zarówno jako roślina użytkowa, jak i lecznicza.
Przydatne linki:
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.