C2 - roślina sprzedawana w doniczce plastikowej o pojemności 1,4L do 2,5L
Azalia fioletowa Awangardowa
Opis produktu
Azalia fioletowa Awangardowa
Spośród licznych gatunków kwiatów , należących do rodzaju Rhododendron, ten gatunek masowo uprawiany jest w szklarniach, zwłaszcza w Belgii i w Niemczech (okolice Drezna), gatunek Rhododendron indicum zwany pospolicie azalią. Pochodzi z Japonii, gdzie odkryto jego piękno. Jest to krzew zimozielony, o liściach eliptycznych, długości 2_-5 cm, ciemnozielonych, błyszczących, kwiatach lejkowatych, czerwonych, o średnicy 5-6 cm. Przez krzyżowanie tego gatunku z innymi otrzymano wiele odmian ogrodowych o kwiatach pojedynczych lub pełnych, białych, różowych, łososiowych, liliowych, jasno- i ciemnoczerwonych. Azalie preferują stanowisko półcieniste, glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną (w suche sezony należy je dodatkowo podlewać), o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin.
Przygotowanie gleby
Wszystkie rośliny wrzosowate, do których także należą omawiane przez nas gatunki, wymagają gleby kwaśnej i przepuszczalnej. Najczęściej takiej w naszym ogrodzie nie mamy, a więc musimy zatroszczyć się o to, by stworzyć tym roślinom optymalne warunki wzrostu. W praktyce robimy to kopiąc dołki w miejscu gdzie chcemy azalie posadzić, i tak dla azalii wielkokwiatowej dołek taki powinien mieć średnicę około 70-80 cm i 30-40 cm głębokości, a dla azalii japońskiej odpowiednio 40-50 inbsp; 25-30 cm. Jeżeli gleba jest zbyt ciężka i może wystąpić ryzyko gromadzenia się wody, należy dołki te jeszcze pogłębić i zdrenować. Do tego celu może być użyty żwir, keramzyt czy np. potłuczone, stare gliniane doniczki. W tak przygotowane dołki wsypujemy kwaśnego torfu wymieszanego z dotychczasowym podłożem wnbsp; proporcji zależnej od jego dotychczasowej kwasowości. Po wymieszaniu kwasowość otrzymanego podłoża nie powinna przekraczać pH 4,5 - 5.
Jak posadzić azalię ?
Roślina zanim trafi na miejsce stałe, musi być bardzo dobrze podlana. Jeżeli jest to możliwe pojemnik z rośliną należy umieścić na kilkanaście minut w naczyniu z wodą.
Roślinę sadzimy w przygotowanym miejscu tak by powierzchnia bryły korzeniowej znalazła się 3-5 cm poniżej poziomu gruntu. Dobrym sposobem jest po posadzeniu nie ugniatanie ziemi a bardzo obfite jej podlanie, co spowoduje, że ziemia sama osiądzie dobrze obciskając bryłę korzeniową. Jako że wszystkie wrzosowate mają płytki system korzeniowy dobrze jest całość powierzchni wyściółkować korą drzew iglastych. Zabieg ten ograniczy wzrost chwastów, zmniejszy wysychanie podłoża i powoli zakwasza glebę. Od tego, jak szybko chcemy osiągnąć efekt zwartej plamy roślin zależy gęstość sadzenia. W przypadku azalii odstępy powinny wynosić 1-1,5 m, a w przypadku azalii japońskich 0,5 - 0,7 m. Można posadzić rośliny gęściej, aby szybciej osiągnąć pożądany efekt, pamiętając w następnych latach o ich rozsadzeniu. Trzeba pamiętać, że im więcej roślin w grupie, im większa plama, tym efekt jest większy.
Podlewanie azalii
Azalie i azalie japońskie bardzo nie lubią nadmiaru wilgoci, bardzo szybko prowadzi to do obumierania systemu korzeniowego, a z drugiej strony źle znoszą przesuszanie. Azalie należy podlewać umiarkowanie, najlepiej rano lub wieczorem miękką wodą ze stawu lub deszczówką.
Jak ciąć azalie ?
Omawiane rośliny cięcia nie wymagają. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy usuwanie uszkodzonych lub porażonych przez choroby czy szkodniki pędów. W przypadku azalii wielkokwiatowych zaleca się wyłamywanie przekwitniętych kwiatostanów, co bardzo korzystnie wpływa na przyszłoroczne kwitnienie.
Nawożenie azali
Dobrze jest rośliny wiosną nawieźć jednym z nawozów dla roślin kwaśnolubnych. Jednokrotne nawożenie w ciągu całego sezonu nawozem o spowolnionym działaniu również daje bardzo dobre wyniki. Trzeba przy tym pamiętać, że nie powinno się przekraczać dawek podawanych w instrukcji, azalie źle reagują na zasolenie i lepiej jest dać mniej niż za dużo. Nie powinno się nawozić roślin nawozami o dużej zawartości azotu od połowy lipca. Sypiąc nawóz pod roślinę należy zwracać uwagę by pył z nawozu nie osiadł na liściach, gdyż może on je spalić. Gdy istnieje takie podejrzenie należy roślinę szybko i dokładnie spłukać wodą. Nawozu nie należy sypać centralnie w środek krzewu lecz w pewnej odległości od niego, około 20 - 30 cm.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.