Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Skorzonera Wężymord czarny korzeń 2g
Opis produktu
Skorzonera to bardzo plenne warzywo, którego część jadalną stanowią proste korzenie spichrzowe o długości ponad 30 cm. Czarnobrązowa skórka okrywa biały miąższ. Po obraniu i ugotowaniu przypomina on w smaku szparagi. Do inspektu nasiona wysiewamy od marca do kwietnia a do gruntu w maju. Również w maju pikujemy roślinę go gruntu. Lubi stanowisko słoneczne, glebę żyzną i umiarkowanie wilgotną. Nadaje się do zbioru po czterech miesiącach od wysiania. Zawiera liczne sole mineralne i związki organiczne, dzięki którym jest lekko strawna i zalecana w różnego rodzaju dietach.
Korzeń spichrzowy skorzonery spożywany jest po ugotowaniu. Młode liście można spożywać jako sałatę. W ziołolecznictwie stosowana jest lek nasercowy i przeciwbólowy. Jest to dobry surowiec do produkcji mrożonek i konserw. Skorzonera ma cenne właściwości smakowe i odżywcze. Korzenie zawierają około 20 % sm. oraz znaczną ilość soli mineralnych, węglowodanów, oraz witaminy – C oraz z grupy B. Glikozydy nadają korzeniom przyjemny smak i decydują o ich wartości dietetycznej, zwłaszcza w chorobach przewodu pokarmowego.
Opinie o produkcie:
Witam. Odnotowaliśmy zapytanie na naszej stronie o takiej treści:
„Interesują mnie nasiona skorzonera. Słyszałam, że jest to warzywo o wysokiej wartości odżywczej. Czy mogę od Państwa dowiedzieć się czegoś więcej o tej roślinie? Pozdrawiam! Iza, Olecko. ”
Skorzonera inaczej wężymord
Pani Izabelo, faktycznie skorzonera to niezwykła roślina. Zawiera mnóstwo błonnika, witamin oraz składników mineralnych. Skorzonera bywa nazywana inaczej — wężymord czarny. Określenie to pochodzi z Hiszpanii, gdzie służyła jako antidotum na ukąszenia węży. Wężymord to dwuletnia roślina, której najważniejszy jest korzeń. Czarne korzenie skorzonery wyglądają nieco jak korzenie chrzanu. Mają one niski indeks glikemiczny, ponadto zawierają także inulinę. Polecane bywają osobom z cukrzycą stopnia drugiego.
Wężymord czarny — jak smakuje?
O ile korzenie kształtem przypominają chrzan, o tyle w smaku zbliżone są do białych szparagów. Możemy je konsumować po ugotowaniu oraz blanszowaniu.
Skorzonera wężymord nasiona — jak sadzić
Termin wysiewu: III-IV, VII
Rozstawa: 20-25x8-10
Termin zbioru: X-XI-IV.
Serdecznie pozdrawiam.
Patrycja Szczubełek
www.sadowniczy.pl