Katalpa Nana na pniu to wyjątkowe drzewo liściaste, które wnosi do ogrodu niepowtarzalny klimat i elegancję. Dzięki swojej kulistej koronie i dużym, sercowatym liściom idealnie nadaje się do mniejszych przestrzeni, gdzie pełni rolę atrakcyjnego punktu dekoracyjnego. Katalpy zyskują coraz większą popularność wśród miłośników roślin ozdobnych, gdyż katalpa jest łatwa w pielęgnacji i dobrze znosi miejskie warunki. Katalpy doskonale komponują się z innymi roślinami, tworząc harmonijne i eleganckie aranżacje ogrodowe.
C2 - roślina sprzedawana w doniczce plastikowej o pojemności 1,4L do 2,5L
Katalpa Żółtokwiatowa Surmia Storczykowiec odstrasza komary (C2)
Opis produktu
Katalpa żółtokwiatowa - naturalny wróg komarów
Katalpa widnieje pod różnymi nazwami: surmia, cygarowe drzewo czy też indiańska fasola. Dostępnych jest kilka bardzo wartościowych gatunków: katalpa bigoniowa, katalpa purpurowa, katalpa wielokwiatowa.
Storczykowiec Katalpa żółtokwiatowa - jaka jest?
Katalpa od pewnego czasu jest bardzo popularną rośliną, chętnie sadzona w ogrodach. Przybyła ona ze środkowych Chin, ale w naszym klimacie również świetnie sobie radzi. Dorasta ona do 10-15m wysokości i z czasem staje się sporym drzewem z rozłożystą koroną. Liście ma sercowate, dość duże - osiągają nawet 25cm średnicy, długość jest zbliżona do ich szerokości. Tych spektakularnych liści możemy oczekiwać nieco później, gdyż rozwijają się one w maju.
Prócz egzotycznych liści katalpa żółtokwiatowa wyróżnia się też kwiatostanami, które zebrane są w grona podobnie jak kwiaty kasztanowca. Długość takiego grona to nawet 25cm długości. Są one małe, białe z żółtym odcieniem, upstrzone brązowymi i czerwonymi plamkami i delikatnym zapachem. Jest to roślina miododajna, podobnie jak inne katalpy, które to prócz miododajnych kwiatów mają również fioletowe gruczoły miodowe, które znajdują się u nasady liści. Kwitnienie odbywa się na przełomie czerwca i lipca. O ile zapach jest przyjemny dla ludzi oraz owadów pożytecznych - o tyle nie znoszą go muchy i komary!
Kolejnym i niesamowicie dekoracyjnym elementem są owoce katalpy, które mają formę 30cm, cienkich strąków.Zdobią one drzewa przez całą zimę.
Katalpa żółtokwiatowa - jak ją uprawiamy i pielęgnujemy?
Rośliny te potrzebują gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Stanowisko natomiast winno być słoneczne, ciepłe, ewentualnie półcieniste.
Młode sadzonki warto okryć na zimę, gdyż nie całkiem są one odporne na mróz.
A jakie zastosowanie dla katalpy?
Katalpa polecana jest nasadzeń w małych ogrodach, często też spotykana w parkach i alejach. Pięknie prezentuje się jako soliter na trawniku.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
Opinie o produkcie:
Zwalczanie ochojnika polega przede wszystkim na ręcznym wycinaniu i paleniu galasów. Należy to zrobić zanim wylęgną się z nich mszyce. W przypadku wysokich drzew, gdy nie ma możliwości usunięcia galasów należy wykonać oprysk na przedwiośniu (marzec) preparatem olejowym (Emulpar Spray). Celem tego oprysku jest zniszczenie form zimujących na pędach iglaków. Jeśli zauważymy szkodniki w trakcie sezonu to warto sięgnąć po Mospilan 20SP lub Karate Zeon 050CS. Skutecznym preparatem jest także Agricolle Spray, który oblepia ciała mszyc i powoduje ich duszenie się.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak
Witam
Zalecam zastosować produkt https://www.sadowniczy.pl/search.php?text=larvanem
Są to nicienie służące do zwalczania larw chrząszczy z rodziny ryjkowatych takich jak, opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus).
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak