Na piaszczystej działce często spotykamy się z niedostatkiem wody. Po deszczu lub podlaniu woda wsiąka szybko w głąb takiej ziemi, zanim jeszcze rośliny zdążą ją pobrać. Woda gruntowa w takiej glebie znajduje się zbyt nisko, by rośliny w pełni mogły z niej korzystać. Piaszczysta gleba jest mało żyzna, przez co rośliny nie znajdują w niej zbyt wielu potrzebnych składników mineralnych.
Powiązane artykuły
Wierzbą krzewiastą bywa czasem nazywany jeden z podgatunków wierzby witwa (wierzba wiciowa), jednak zasadniczo wierzba krzewiasta jest określeniem formy jaką przyjmują różne gatunki z rodzaju Salix. Drzewem nazywana jest roślina, u której wszystkie bądź niemal wszystkie zdrewniałe konary wyrastają z pierwszego nazywanego pniem.
Gatunki wierzb różnią się dość znacznie jeśli chodzi o wymagania wodne. Są takie, które bardzo łatwo jest przesuszyć na przykład wierzbę iwę, ale są i takie, które dość dobrze znoszą niedobory wody na przykład wierzba Hakuro Nishiki, czy purpurowa Gracilis. Generalnie można przyjąć, że wierzby preferują stanowiska wilgotne ale poziom ten może być większy lub mniejszy dla poszczególnych odmian.
Wierzby nie sprawiają wielu kłopotów w uprawie. Dzięki dużemu wyborowi miniaturowych wierzb szczepionych na pniu, możemy znaleźć drzewka odpowiadające naszym potrzebom. Egzemplarze na mniejszych podkładkach, osiągające do 100 cm wysokości, dobrze wyglądają w kompozycji z innymi roślinami i zmieszczą się nawet na balkonie. Egzemplarze wyższe lepiej prezentują się samodzielnie.
Soliterem określa się roślinę rosnącą samotnie, mocno wyeksponowaną i wyróżniającą się na tle innych roślin swoimi walorami dekoracyjnymi, takimi jak: pokrój, liście, kwiaty, owoce, itp. Najczęściej są to drzewa lub krzewy, rzadziej okazałe, wysokie byliny. Solitery mogą pełnić różne funkcje w ogrodzie, najczęściej jednak pełnią funkcje dekoracyjną.
Teren podmokły jest często ciężki do osuszenia, dlatego należy uważnie przygotować dobór roślin ozdobnych i dostosować się do wymogów takiego terenu. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, gleba jest ciężka i nieprzepuszczalna, to najlepiej jest zastosować rośliny, które znoszą nadmiar wilgoci. Nie mamy wpływu na warunki hydrologiczne naszej posesji, możemy jedynie dostosować się do wymogów terenu. Tworząc ogród na glebach podmokłych musimy pamiętać, że wraz ze wzrostem naszych roślin, zmieni się także bilans wodny podłoża.
Wierzba całolistna "Hakuro-nishiki" pochodzi ona z Japonii i w naszym kraju na popularności zyskała dopiero w latach 90. Jest to silnie rosnący krzew, który cechuje się kulistym pokrojem. W naszych ogrodach króluje i ta w wersji krzaczastej, jak i w wersji szczepionej na pniu. Czemu wierzba ta zdominowała nasze ogrody?