C2 - roślina sprzedawana w doniczce plastikowej o pojemności 1,4L do 2,5L
Trawa cytrynowa Palczatka pogięta
Opis produktu
Palczatka cytrynowa
Bylina o długich, ostrych liściach (40-100cm) wyglądem przypominająca trawę. Wykorzystywana jest w kuchni południowoazjatyckiej do wzbogacania smaku zup, marynat, sałatek, deserów oraz herbaty. Napar z trawy cytrynowej jest popularnym napojem odświeżającym, łagodzącym również problemy żołądkowe. Najbardziej aromatyczną częścią jest bulwa, którą należy rozgnieść, aby wydobyć całą głębię smaku i zapachu. Świeżą trawę cytrynową można przechowywać w lodówce do 2-3 tyg. albo zamrozić. Posiada ponadto właściwości antynowotworowe. Powoduje ona bowiem apoptozę komórek nowotworowych. Wysiewu drobnych nasion należy dokonywać dość gęsto ze względu na fakt, że nasiona mają genetycznie uwarunkowaną słabą zdolność kiełkowania. Trawa cytrynowa jest bardzo popularną przyprawą kuchni tajskiej. W Ameryce Południowej napar z trawy cytrynowej jest popularnym napojem odświeżającym. Ma on przyjemny, cytrynowy smak i aromat, zwiększa zdolność koncentracji i rozjaśnia umysł. Trawa cytrynowa nadaje bowiem potrawom odświeżający, cytrynowy smak, pozbawiony kwaśności cytryny.
Trawa cytrynowa suszona
Trawa cytrynowa jest też idealnym dodatkiem do herbaty czarnej i zielonej, a także do yerba mate. Nadaje im delikatny, cytrynowy posmak. Można ją użyć zamiast cytryny w ilości jednej łyżeczki suszu na szklankę herbaty. Polecamy szczególnie tym, którzy czasem lubią zmienić smak swojej herbaty. Efekt jest zbliżony do uzyskiwanego za pomocą cytryny, natomiast wysuszona trawa cytrynowa jest znacznie wygodniejsza w przechowywaniu czy podczas podróży.
W krajach Dalekiego Wschodu trawę cytrynową szeroko stosuje się jako przyprawę do sosów, zup i warzyw, ryb, mięs, sosów, marynat, curry, sałatek, pikli czy deserów. Nadaje potrawom odświeżający, cytrynowy smak, pozbawiony jednak silnej kwaśności cytryny. Jest szczególnie ulubioną przyprawą w kuchni ludu Hmong (Chiny południowe i Azji południowo-wschodnia), w Tajlandii, Laosie, Kambodży, Indonezji, Wietnamie, na Filipinach i Sri Lance, a także na Karaibach.
Trawa cytrynowa do czego
Trawa cytrynowa ze względu na swój zapach często służy też jako znakomity dodatek aromatyczny do różnych napojów, likierów, kompotów, słodyczy, ciast i deserów. Gotując np. kompot z gruszek, jabłek czy brzoskwiń, można dodać do niego odrobinę trawy cytrynowej. Innym przykładem może być modyfikacja przepisu na deser panna cotta - do śmietany zamiast laski wanilii dodajemy źdźbło trawy cytrynowej, dzięki czemu zyskuje ona wspaniały cytrynowy aromat. Trawa cytrynowa znajduje zastosowanie także w lecznictwie - wykorzystywane są liście oraz olejek eteryczny. Ma działanie antyseptyczne. Napar używany jest podczas niestrawności, bólów głowy oraz jako domowy lek na obniżenie gorączki, który dobrze tolerują także dzieci, podczas przeziębień, kolek i bólów żołądka. Odświeża i odstresowuje, ma też działanie lekko uspokajające (stąd chętnie jest używana przed snem).
- Dobra retencja wody i składników pokarmowych, duża zawartość próchnicy, najlepsze rodzajowo gleby .
- Preferowane przez wymagające i bardzo wymagające rośliny