Niewysoki, ozdobny krzew o półkulistym pokroju, osiągający 80cm wysokości i podobną szerokość. Młode liście czerwonawe. Wyróżnia się intensywnie rubinowymi kwiatami zebranymi w płaskie kwiatostany.
Tawuła japońska Antony Waterer wygląd
Niewysoki krzew o wzniesionych pędach i zwartym, wyprostowanym pokroju. Dorasta do 80cm wysokości. Charakteryzuje się oryginalnym ulistnieniem i obfitym kwitnieniem. Młode przyrosty liści i pędów mają czerwoną barwę. Kwitnie latem, VI-VII. Tworzy gęste, płaskie kwiatostany z ciemnoróżowych kwiatów, które przyciągają motyle.
Uprawa: pielęgnacja łatwa, krzew wytrzymały na mrozy, o małych wymaganiach glebowych. Dosyć odporny na suszę oraz zanieczyszczone powietrze. Nie wymaga częstego nawożenia ani zabezpieczenia na zimę.
Gleba: nie ma specjalnych wymagań glebowych. Toleruje wszystkie ogrodowe uprawne gleby, źle rośnie na glebach mokrych i ciężkich.
Stanowisko: słoneczne, półcień.
Spiraea japonica przycinanie
Krzew ten bardzo dobrze znosi cięcie, reaguje wtedy silniejszym rozkrzewianiem. Pierwsze cięcie formujące przeprowadzamy zaraz po posadzeniu krzewów, skracając ich pędy o 1/3 długości. W kolejnych latach możemy wykonywać cięcie korygujące pokrój (zawsze po kwitnieniu, gdyż kwiaty tworzą się na pędach ubiegłorocznych), przycinając pędy z kwiatami nad pierwszym, silnym rozgałęzieniem. Po kilku latach zbyt zagęszczone krzewy warto prześwietlić, usuwając najstarsze gałęzie oraz pędy słabe, uszkodzone i krzyżujące się.
Tawuła japońska zastosowanie
Idealny krzew do parków i ogrodów. Można z nich stworzyć szpaler przy ścianie domu, na trawniku lub żywopłot wzdłuż ogrodzenia. Przepięknie wygląda również jako pojedynczo rosnący krzew. Odmiana Antony Waterer rozświetli swoją barwą ciemniejsze zakątki ogrodu i stworzy barwne kompozycje z innymi krzewami liściastymi (berberysy, pęcherznice) lub iglastymi, np. jałowiec, kosówka czy też z bylinami, m.in. funkie, lawendy.