Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Pietruszka korzeniowa Halblange 5g BIO
Opis produktu
Pietruszka korzeniowa Halblange Bio późna 5g
Korzeń pietruszki odznacza się wysoką zawartością witaminy C, prowitaminy A oraz minerałów: wapnia, magnezu, potasu i żelaza. Wywar z korzenia pietruszki stosowany jest na problemy z pęcherzem, prostatą i nerkami, gdyż ma właściwości moczopędne. Polecana do bezpośredniego spożycia, długiego przechowywania, mrożenia i suszenia. Wykształca długi korzeń, ostro zakończony o białej skórce. Miąższ jędrny, ścisły, białokremowy. Wysiew nasion wprost do gruntu w marcu-kwietniu, możliwy siew ozimy w listopadzie. Głębokość siewu 1-3cm, rozstawa międzyrzędami 20-30cm , w rzędzie co 10cm. Wymaga gleb głęboko uprawionych, żyznych, dostatecznie wilgotnych. Wrażliwa na niedobór wody. Nasiona ekologiczne wyprodukowane w oparciu o naturalne metody uprawy bez użycia chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych. Hodowla odmian i cała produkcja nasienna prowadzona jest z wykorzystaniem tradycyjnych metod rozmnażania zgodnie z rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej ( WE ) nr 834/2007 i potwierdzona certyfikatem.
Termin wysiewu: IV-VI
Rozstawa: 30-40x3-4 cm
Wegetacja: 230 dni
Termin zbioru: VIII-X
Pietruszka podobnie jak marchew może być uprawiana w każdym rejonie naszego kraju, gdyż jest rośliną klimatu umiarkowanego. Dobrze znosi i przymrozki i stosunkowo nie ma dużych wymagań cieplnych. Nasiona pietruszki kiełkują już w temperaturze 2-3 stopni, a jej wytrzymałość na przymrozki to nawet -9°C. Ale, aby prawidłowo się rozwijała, wymaga jednak zapewnienia optymalnej temperatury na poziomie od 16 do 18°C.. Pietruszka ma długi okres kiełkowania (3-4 tygodnie). Nasiona siejemy na głębokość około 2 cm, w rzędach co 20-30 cm. Odległość między roślinami w rzędzie, po obowiązkowym przerywaniu, powinna wynosić 4-6 cm.
Najważniejsze dla wzrostu jest zapewnienie pietruszce odpowiedniej ilości wody, zarówno w okresie kiełkowania, jak i wschodów, a następnie także przyrostu korzeni. Brak lub niedobór wody wydłuża czas kiełkowania oraz hamuje wzrost wschodów, a w dalszych fazach rozwoju doprowadza do zbytniego rozrostu korzeni bocznych i ich zniekształcania.
Stanowisko dla pietruszki winno być słoneczne do półcienistego, natomiast podłoże powinno być żyzne ziemie piaszczysto-gliniaste, o dużej pojemności wodnej.
Pietruszka zawiera spore ilości witamin i soli mineralnych, dlatego pomaga utrzymać w zdrowiu całe ciało. Najważniejszymi składnikami odżywczymi są witaminy: C, A, E oraz składniki mineralne: żelazo, magnez, miedź, wapń, potas, fosfor, mangan. Pietruszka ma działanie krwiotwórcze, poprawia krążenie, przeciwdziała pogarszaniu się wzroku, zapobiega krzywicy i szkorbutowi, ma właściwości moczopędne i odtruwające. Przyczynia się do wzrostu odporności na choroby i stres. Dobrze wpływa także na skórę, ma właściwości regenerujące. Reguluje proces trawienia i redukuje zagrożenie powstania kamicy żółciowej. Jest też bogatym źródłem błonnika. Można stosować ją również do gotowania i smażenia, w tym do zup, sosów, ryb, surówek, sałatek, ziemniaków, potraw z jarzyn, dań mięsnych, serów, jaj. Jest także głównym składnikiem włoszczyzny.