Katalpa Nana na pniu to wyjątkowe drzewo liściaste, które wnosi do ogrodu niepowtarzalny klimat i elegancję. Dzięki swojej kulistej koronie i dużym, sercowatym liściom idealnie nadaje się do mniejszych przestrzeni, gdzie pełni rolę atrakcyjnego punktu dekoracyjnego. Katalpy zyskują coraz większą popularność wśród miłośników roślin ozdobnych, gdyż katalpa jest łatwa w pielęgnacji i dobrze znosi miejskie warunki. Katalpy doskonale komponują się z innymi roślinami, tworząc harmonijne i eleganckie aranżacje ogrodowe.
C2 - roślina sprzedawana w doniczce plastikowej o pojemności 1,4L do 2,5L
Katalpa Surmia wielokwiatowa Storczykowiec odstrasza komary w doniczce (C2)
Opis produktu
Katalpa - naturalny wróg komarów
Katalpę spotkać można pod różnymi nazwami: surmia, cygarowe drzewo czy też indiańska fasola. Katalpa nazywana jest okazałą lub wytrzymałą.
Storczykowiec Katalpa - jaka jest?
Popularność swą katalpa zawdzięcza dekoracyjnym liściom, pachnącym kwiatom odstraszającym komary oraz efektownym łuszczynom. Naturalne środowisko katalpy to Ameryka Północna gdzie dorasta aż do 30 metrów wysokości i 12 metrów średnicy korony!
W Polsce dorasta ona do 15m wysokości. Liście są zielone i mają długość od 15 do 30cm. Cechują się zaostrzonym wierzchołkiem, natomiast od spodu są owłosione miękkim kutrem. Liści możemy się spodziewać czasami nawet pod koniec maja. Prócz imponujących liści - kwiaty katalpy również urzekają. Są one białe,przypominają kwiaty storczyka, są duże - gdyż osiągają 6cm i zebrane są w grona, jak np. kwiaty kasztanowca. Grona te osiągają 15cm długości i niezwykle wyglądają podczas kwitnienia. Podczas kwitnienia katalpa jest chętnie oblatywana przez owady pożyteczne, dlatego, że jest rośliną miododajną. Jej kwiaty prócz egzotycznego wyglądu cechują się również sinym i pięknym zapachem, którego na nasze szczęście nie znoszą muchy i komary! Owoce katalpy (łuszczyny) - strąki także są duże, ponieważ osiągają nawet 45cm długości! Zdobią one rośliny przez całą zimę.
Katalpa okazała - jak ją uprawiamy i pielęgnujemy?
Rośliny te potrzebują gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Stanowisko natomiast winno być słoneczne, ciepłe, ewentualnie półcieniste.
Młode sadzonki warto okryć na zimę, gdyż nie całkiem są one odporne na mróz.
A jakie zastosowanie dla katalpy?
Katalpa polecana jest nasadzeń w małych ogrodach, często też spotykana w parkach i alejach. Pięknie prezentuje się jako soliter na trawniku.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.