Nie bez powodu paciorecznik (Canna) uważany jest za uosobienie elegancji. Tworzy okazałe kępy, jego duże kwiaty skupione są w długich kłosach. Chociaż bywają też odmiany o białych kwiatach, to w jego kolorystyce przeważają rozmaite odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, różowego. Paciorecznik postrzegany jest często jako roślina o egzotycznym wyglądzie, niektórzy uważają, że jego kwiaty przypominają storczyki. Także duże liście przyciągają wzrok - bywają nie tylko zielone, lecz również purpurowe, brązowe bądź pasiaste.
Paciorecznik wymaga słonecznego stanowiska i żyznej gleby.
W miarę przekwitania obrywamy kwiaty, co pobudza rośliny do tworzenia nowych pąków.
Kanna kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.
Zastosowanie
Pacioreczniki często sadzi się w centrum trawnika, chętnie eksponuje je na kwietniku przed domem - nie tylko z powodu urody, ale także wytrwałości w kwitnieniu, które trwa zwykle od lipca do pierwszych przymrozków.
Rośliny te warto umieszczać także na rabatach o mniej oficjalnym charakterze. Posadzone pomiędzy ogrodowymi bylinami i trawami tracą nieco ze swego dostojeństwa, a za to nadają kompozycjom bardziej wyrazisty charakter. Na rabaty nadają się zarówno odmiany wysokie, dorastające do 1,5 m, jak i niższe, 50-60-centymetrowe.
Te o słabszej sile wzrostu doskonale sprawdzają się także w uprawie pojemnikowej. Posadzone w ładnej donicy mogą latem zdobić taras, balkon, wejście do domu czy kącik wypoczynkowy w ogrodzie.
Warunki uprawy
Paciorecznik jest rośliną wieloletnią, ale wrażliwą na mróz. Na zimę jego części nadziemne zamierają; pozostaje kłącze, w którym gromadzą się substancje zapasowe. Gdy jesienne przymrozki zetną liście, wykopujemy kłącza z ziemi. Podczas zimowych miesięcy przechowujemy je w ciemnym pomieszczeniu o temperaturze 5-8°C. Kłącze sadzimy w gruncie na początku maja.
Pojemnik C2