Wyka kosmata ozima cena za 1 kg
Opis produktu
Wyka kosmata ozima cena za 1 kg
Wyka kosmata ozima wiąże łatwo przyswajalny azot, który z powodzeniem może być wykorzystany przez rośliny następcze. Roślina ozima zielona strączkowa. Podnosi zawartość białka w pierwszych, skarmianych na wiosnę zielonkach. Wysiewana z żytem bądź pszenżytem nie wymaga odrębnej uprawy i nawożenia.
Wyka ozima wytwarza palowy system korzeniowy, który zagłębia się na 1,5 m w glebę, i dużo korzeni bocznych. Na korzeniach bocznych wytwarzają się bakterie brodawkowe, ponieważ wyka żyje w symbiozie z bakteriami ze szczepu Rhizobium leguminosarum. Cienka i wiotka łodyga osiąga wysokość 30–150 cm.Kwiatostan stanowią wielokwiatowe grona, które składają się z 20–30 kwiatów. Kwiaty te są drobne i mają niebieskofioletową lub purpurową barwę. Zapylają je przez owady. Owoc to krótki i szeroki wielonasienny strąk, zaś nasiona są kuliste i drobne.
Masa 1000 nasion wynosi około 35 kg. Średnia zawartość białka w suchej masie zielonki, która zebrana jest w fazie kwitnienia wynosi 21–23%, a włókna 25–26%.
Wyka kosmata ma małe wymagania cieplne, bardzo dobrze znosi spadki temperatury do -15°C oraz ma niewielkie wymagania wodne.Jako rośliną dnia długiego jest dobrze przystosowana do warunków klimatycznych panujących w Polsce. Wyka ma małe wymagania glebowe i najlepiej udaje się na glebach zwięzłych oraz zasobnych w składniki pokarmowe, które należą do kompleksu pszennego dobrego i wadliwego. Na zbyt żyznych glebach przedłuża swoje kwitnienie i opóźnia dojrzewanie. Nie nadaje się też na gleby lekkie, piaszczyste, o złej strukturze.Przy uprawie na zielonkę może być wysiewana na glebach żyznych i dobrze uwilgotnionych. Optymalny odczyn gleby dla prawidłowego rozwoju wyki powinien być zbliżony do obojętnego lub może być lekko zasadowy. Jednak jest też tolerancyjna na zakwaszenie gleby.
Wykę najlepiej uprawiać po zbożach, a jeżeli uprawia się ją na zielonkę, to może być dobrym przedplonem dla roślin wcześnie schodzących z pola.
Nawożenie fosforowe należy wykonywać na jesień, przed orką zimową.
Optymalna obsada wyki w siewie czystym powinna wynosić ok. 200 nasion na m2, a w przypadku uprawy na zielonkę wysiew należy zwiększyć o 10–25%. Nasiona wysiewa się na głębokość 5–6 cm, a rozstawa rzędów powinna wynosić 15–20 cm. W przypadku wysiewu wyki w mieszankach ilość nasion powinna wynosić 120–140 na m2, a ilość wysiewu – 8–12 kg nasion wyki. Jeżeli wyka kosmata uprawiana jest na nasiona, to najlepiej wysiewać ją w mieszance z żytem ozimym.
Norma wysiewu wynosi 8–12 kg/ha zapewnia uzyskanie obsady roślin wyki po wschodach w przedziale 20–30 sztuk na 1 m2.
- Dobre przewietrzenie, niska retencja wody i składników odżywczych.
- Preferowane przez: sosny, wrzosy, lawendę.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.