Pomidor gruntowy wysoki Noire de Crimee 0,5g
Ciemnobrązowy, prawie czarny pomidor jest doskonała dekoracją wielu potraw, jego miąższ doskonale kontrastuje z białymi serami, sałatą i wieloma wędlinami. Odmiana Czarny książę, bo tak z francuskiego powinno się tłumaczyć nazwę tego pomidora to ciekawe rozwiązanie dla osób, które lubią posiadać w swoim ogródku oryginalne i nietuzinkowe rośliny.
Nasiona tego niezwykłego pomidora wysiewa się w okresie od marca do mają, doskonale kiełkuje w temperaturach od 14-16oC. Rozsady należy wysadzać do gruntu na przełomie mają i czerwca stosując rozstawę 60x60cm. Czarny książę osiąga dojrzałość zbiorczą już w lipcu i doskonale plonuje do września.
Sama roślina jest dość wysoka a owoce odmiany osiągają wagę 170-180g i są bardzo smaczne. Pomidor lubi gleby zasobne w składniki pokarmowe, w trakcie sezonu warto wspomagać wzrost rośliny nawozami krystalicznymi o dużej zawartości potasu.
Pomidory świetnie nadają się do robienia soków, koncentratów, jak również do suszenia, które zamyka w nich cały aromat sprawiając, że potrawy zyskują wyjątkowy smak. Pomidory można hodować na działce, czy w przydomowym ogródku. Oferowane przez nas nasiona warzyw to gwarancja udanego zbioru. Odmiana karłowa charakteryzuje się bujnym wzrostem, a także silnym krzewieniem.
Pomidory to źródło wielu witamin: C, K, E, B1, B2, B3, B6, kwasu foliowego i biotyny. Zawierają także wiele składników mineralnych: potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan. Ale przede wszystkim pomidory są niezwykle bogate w likopen, cenny antyutleniacz, który nadaje ich owocom czerwony kolor. Co ciekawe, przetworzone pomidory nie tracą swych właściwości prozdrowotnych. Wprost przeciwnie. W suszonych pomidorach znajdziemy więcej błonnika i potasu, niż w surowych. Regularne spożywanie pomidorów spowalnia procesy starzenia, a nawet zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów, m.in. trzustki i szyjki macicy. Zalecany jest w dietach przeciw otyłości, cukrzycy, chorobach nerek i serca. Ponadto pomidor reguluje trawienie, działa antytoksycznie, wspomaga serce, ujędrnia skórę, poprawia samopoczucie i koi nerwy.
Pomidory można uprawiać w gruncie, szklarni oraz w tunelach foliowych. Do uprawy w gruncie powinniśmy wybrać miejsce osłonięte i dobrze nasłonecznione. Należy pamiętać, że pomidor jest wrażliwy nawet na najmniejsze przymrozki i ginie już przy 0°C. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 18-25°C. Natomiast przy zbyt wysokich temperaturach (powyżej 30°C) nie wytwarza się czerwony barwnik, likopen.
Pomidor najlepiej udaje się na glebach przepuszczalnych, ciepłych i zasobnych w próchnicę. Dostatecznie bogata w składniki pokarmowe i łatwo nagrzewająca się gleba to klucz do osiągnięcia dorodnych roślin i obfitych plonów. Pomidor nie jest wrażliwy na zakwaszenie gleby.
Pomidory należą do warzyw o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, zwłaszcza w okresie silnego rozwoju wegetatywnego i jednoczesnego zawiązywania owoców (lipiec-sierpień). Jeśli przed rozpoczęciem uprawy pomidorów nie zastosowaliśmy nawozów pochodzenia organicznego (np. obornik lub kompost) to warto sięgnąć po gotowe nawozy.
Liczba nasion: 250-270 szt. w gramie
Norma wysiewu: 0,2-0,3 kg/1ha
Termin wysiewu: 2 dekada III-1 dekada IV
Termin sadzenia: 2 dekada V
Rozstawa: 70-80x40-60 cm