Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Grzybnia na kołkach Opieńka miodowa 20szt
Opis produktu
Zestaw zawiera 20 kołków z zaszczepioną grzybnią Opieńki miodowej oraz szczegółową instrukcję jej uprawy.
Opieńka miodowa jest pospolitym grzybem, który występuje niemal na całym świecie – można na niego natrafić w całej Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Opieńka rośnie najchętniej na umierających lub martwych pniach drzew, a można na nie natrafić właściwie wszędzie – nie tylko w lasach i parkach, ale także na łąkach i w ogrodach. Jeżeli chodzi o drzewa, to opieńka miodowa nie jest wybrednym grzybem i porasta rozległymi kępkami zarówno drzewa iglaste jak i liściaste. Naukowa nazwa rodzaju, do którego należy opieńka miodowa, brzmi "Armillaria" i pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego "bransoletę". Inspiracją do niej jest charakterystyczny pierścień okalający górną część trzonu tego grzyba. Z kolei nazwa polska nawiązuje do ulubionego habitatu opieńki, czyli pni drzew.
Oferowana przez sklep Sadowniczy.pl grzybnia na kołkach Opieńka miodowa (20 sztuk) to bardzo prosty sposób na sprowadzenie tego pysznego grzyba do Twojego ogrodu. W zestawie tym znajdziesz dwadzieścia kołków, które zaszczepiono grzybnią opieńki oraz szczegółową instrukcję na temat jej uprawy. Zapraszamy!
Kapelusz średnicy 40-120mm, najpierw półkulisty, później wypukły do całkiem płaskiego z garbkiem. Najczęściej miodowo żółty albo rdzawobązowy, z brązowymi, gęsto ułożonymi łuseczkami, szczególnie w środku kapelusza. W czasie dojrzewania łuski zwykle znikają.Trzon długości 50-200mm i grubości 10-25mm, cylindryczny , przy podstawie zgrubiały, żółtawy albo brązowiały. Opieńki są uważane za bardzo smaczne grzyby. W stanie surowym lub niedogotowanym opieńka miodowa może spowodować u niektórych osób bóle żołądka, a nawet lekkie zatrucie, dlatego też należy ją najpierw obgotować przez około 5 minut .
Kołki należy umieścić się w ściętym zdrowym pniu drzewa liściastego. W odstępach co 15 cm wiercimy w pniu otwory o średnicy co kołki i głębokości większej o 1 cm od ich długości . Na jeden pień wystarczyć powinno ok 15-20 kołków.
Czas trwania zbiorów: 3-8 lat
Miejsce uprawy: zacienione miejsce w ogrodzie
Pierwsze zbiory: 6-12 miesiecy
Zbiór ogółem: 1 kg – 6 kg
Temperatura hodowli: +5ºC ~ + 21ºC
Opinie o produkcie:
Witam. Pani Wiesławo, najlepiej opieńki uprawiać na świeżo ściętym drzewie liściastym, gdyż posadzone na drzewie rosnącym tak jak pasożyty - bardzo je osłabią.
Pozdrawiamy serdecznie.
Zespół Sadowniczy.pl
Witam. Proszę Państwa, opieńkę można spokojnie posadzić na wspomnianym karczu, jest do rozwiązanie dużo korzystniejsze niżeli na drzewie żywym i owocującym, które to grzyby mogły by znacznie osłabić.
Pozdrawiam
Zespół Sadowniczy.pl
Witam,
Panie Leszku można tą grzybnię użyć na każdym pniu lub zaszczepić na rosnącym drzewie.
Serdecznie pozdrawiam!
Patrycja Szczubełek
Grzybnia na kołkach opieńka miodowa jadalna w ogrodzie
Witam,
Panie Lechu, grzybnia na kołkach w ostatnich latach ma bardzo dobre opinie. Często nasi klienci prócz opieńka miodowa jadalna wybierają także grzybnia boczniaka na kołkach, polówki, zimówki czy też twardziaka jadalnego.
Grzybnia na kołkach opieńka miodowa — uprawa
Kołki wybranej grzybni na kołkach należy umieścić się w ściętym zdrowym pniu drzewa liściastego. Także ścięte gałęzie będą jak najbardziej wskazane. W odstępach mniej więcej co 15 cm wiercimy w pniu otwory o średnicy co kołki i głębokości większej o 1 cm od ich długości. Na jeden pień wystarczyć powinno ok. 15-20 kołków. Bez ręcznego zaszczepienia grzybni nie ma możliwości, aby rozeszła się ona na inne drzewa.
Serdecznie pozdrawiam
Patrycja Szczubełek
www.sadowniczy.pl
Witam,
Zaszczepione pniaki owijamy folią lub wkładamy do perforowanego worka na dnie którego jest niewielka ilość wody. Następnie umieszczamy je w ciemnym pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się w granicach od 18 do 25 stopni C. W zależności od rodzaju grzyba oraz rodzaju i rozmiaru szczepionego drzewa, pień pokryje się białą grzybnią w okresie od 3 do 12 miesięcy – drewno zostaje opanowane przez grzybnię.
Gdy drewno jest już przerośnięte grzybnią, aby zaczęły pojawiać się zawiązki grzybów należy poddać go tzw „szokowi”, obniżenie temperatury przynajmniej o 5 stopni C. Możemy również drewniany pniak zanurzyć na kilka dni (1-3dni) w zimnej niechlorowanej wodzie.
Po tym czasie pniak możemy wystawić na zewnątrz, pamiętając, że należy chronić go przed wiatrem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Najkorzystniejsza temperatura w czasie tworzenia owocników to taka, która mieści się dla większości grzybni w przedziale od 10 do 20 stopni C, przy wilgotności ok. 85 proc. Dojrzałe grzyby powinny pojawić się w ciągu 10 dni od pojawienia się zawiązków.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak
Witam
Kołki należy umieścić się w ściętym zdrowym pniu drzewa liściastego. W odstępach co 15 cm wiercimy w pniu otwory o średnicy co kołki i głębokości większej o 1 cm od ich długości. Na jeden pień wystarczyć powinno ok 15-20 kołków.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak