Witam,
Nawiązując do założenia sadu poniżej umieszczę informacje, z którymi należy się zapoznać przed założeniem sadu:
Przygotowanie ziemi
Chcąc zmienić ogród w sad z krzewami i drzewami owocowymi, musimy przede wszystkim odpowiednio przygotować miejsce i dokładnie oczyścić glebę z chwastów. W ogrodach przydomowych i na działkach najlepiej jest zrobić to mechanicznie, jednocześnie przekopując cały teren.
W przypadku zakładania sadu na dużym terenie konieczne bywa odchwaszczanie chemiczne, przy użyciu preparatów zawierających glifosat. Odchwaszczanie to chyba najbardziej żmudna i nieprzyjemna, ale konieczna część prac przy zakładaniu sadu.
Przekopanie gleby ma na celu nie tylko usunięcie rozłogów i korzeni chwastów, ale także spulchnienie gleby oraz wprowadzenie do niej nawozów, co jest kolejnym ważnym etapem przygotowawczym. Duże znaczenie mają nawozy organiczne, jak obornik i kompost, które należy zastosować w dawce ok. 7 kg na m2. Szczególnie na glebach lekkich, piaszczystych ich zastosowanie jest bardzo ważne, ponieważ zwiększają one zdolność pochłaniania i zatrzymywania wody przez glebę oraz dostarczają roślinom substancji odżywczych.
Jeśli gleba ma zbyt kwaśny odczyn, należy przeprowadzić zabieg wapnowania, najlepiej już rok przed planowanym sadzeniem drzew i krzewów. Prawidłowy odczyn dla większości drzew pestkowych jest zbliżony do obojętnego (7,0), dla jabłoni i grusz lekko kwaśny (ok. 6,5), dla większości krzewów jagodowych kwaśny (ok. 5,8), zaś dla borówki wysokiej i żurawiny zdecydowanie kwaśny (ok. 4,0).
Sadzenie drzew
Najlepszym terminem sadzenia drzew owocowych jest październik i listopad – drzewa posadzone w tym okresie zdążą jeszcze przed zimą odbudować system korzeniowy, co pozwoli im wcześnie zacząć wegetację następnej wiosny. Minusem jesiennego sadzenia drzew jest zwiększone ryzyko ich przemarznięcia. Z tego względu gatunki bardziej wrażliwe na mróz (brzoskwinie, morele, czereśnie, wiele śliw) najlepiej sadzić wiosną.
Możliwe jest także sadzenie wiosną pozostałych gatunków drzew, ale należy to zrobić wcześnie, zanim zaczną się rozwijać liście. Późniejszy termin powoduje trudności w przyjmowaniu się drzewek. Posadzone wiosną drzewka mają większe zapotrzebowanie na wodę, dlatego konieczne jest ich podlewanie w pierwszym okresie po posadzeniu.
Termin sadzenia
Technika sadzenia zależy od tego jaka jest gleba w ogrodzie. Na glebach żyźniejszych, bardziej zasobnych wystarczy wykopanie dołków o głębokości ok. 40–50 cm i podobnej średnicy. W trakcie wybierania ziemi z dołka na osobne kopczyki należy usypać ziemię z warstwy górnej (ciemniejszą) oraz ziemię z warstw głębszych (jaśniejszą). Po umieszczeniu drzewka w dołku najpierw zasypujemy korzenie ziemią z głębszych warstw, a dopiero na wierzch sypiemy ziemię z warstwy górnej – a więc zachowujemy naturalny, pierwotny układ warstw.
Na słabszych, piaszczystych i lekkich glebach postępowanie jest bardziej skomplikowane, ponieważ dołki muszą zostać zaprawione przed sadzeniem drzew. W tym przypadku głębokość dołka powinna wynosić minimum 60 cm, a średnica ok. 100 cm. Najniższą część dołka należy wypełnić obornikiem lub kompostem, a następnie nasypać ziemi z warstwy ornej (górnej).
Nie należy umieszczać korzeni bezpośrednio w kompoście lub oborniku! Po umieszczeniu drzewka w dołku, należy go wypełnić ziemią, również z warstwy ornej. Pozwoli to zapewnić drzewu przez kilka pierwszych lat, bardzo ważnych dla jego rozwoju, znacznie lepsze warunki, niż gdyby zostało posadzone wprost do piaszczystej gleby bez dodatkowej substancji organicznej.
Drzewa sadzi się nieco głębiej, niż rosły w szkółce, ale nie na tyle głęboko, by pod ziemią znalazło się miejsce szczepienia (widoczne jako zgrubienie w dole pnia) – inaczej zaszczepiona odmiana szlachetna wykształci własne korzenie, co źle wpłynie na wzrost drzewa i jego owocowanie.
Drzewa na podkładkach karłowych i półkarłowych oraz pienny agrest i porzeczki wymagają palików. Aby nie uszkodzić korzeni podczas wbijania palika, najlepiej jest wbić go obok korzeni jeszcze przed zasypaniem dołka. Najkorzystniejsze jest umieszczenie palika od zachodniej strony pnia.
Po posadzeniu drzew należy je przyciąć, aby rozpocząć formowanie korony. Zagadnienie cięcia i formowania drzew jest bardzo obszerne i przekracza ramy tego poradnika. Na rynku dostępne są liczne poradniki zajmujące się tym problemem.
Rozstawa sadzenia:
jabłonie na podkładkach silnych 4x4,5m =556szt/ha
grusze szczepione na pigwie 1-2x3-3,5m =1420-3334szt/ha
śliwy, morele, brzoskwinie, wiśnie 2-3x4-4,5m =741-1250szt/ha
czereśnie 3-4x4-4,5m=556-834szt/ha
porzeczki czerwone, białe i agrest - 1x1,5m =15000szt/ha
maliny 0,4x1,2m=20900szt/ha
borówka wysoka - 1-1,2x1,5m=5556/6667szt/ha
Za przygotowanie gleby najlepiej zabrać się jak najszybciej, żeby ziemia zdążyła oczyścić się ze środków chemicznych i jeśli planują Państwo użyć obornika to zrobić to dużo wcześniej, nie przed samym sadzeniem, aby nie popalić korzeni i aby drzewka na zimę nie zaczęły rosnąć. Zdrewnienie chroni przed mrozem.
Bardzo chętnie przygotuję wycenę a nawet dobiorę zapylacze. Potrzebuje tylko określenia jakie ilości poszczególnych odmian chcą Państwo posadzić zgodnie z umieszczoną wyżej rozstawą sadzenia. Mamy bardzo duży wybór drzew owocowych https://www.sadowniczy.pl/pol_m_DRZEWKA-OWOCOWE_Zobacz-wszystkie-drzewka-owocowe-na-jednej-stronie-4521.html
Pozdrawiam,
Karolina Waszyk