Jabłoń 'Antonówka'
Jabłoń 'Antonówka', znana także jako 'Antonówka Zwykła', to bardzo stara i wciąż popularna odmiana, która pochodzi z Rosji. Wyhodowano ją na początku XIX wieku. Z racji tego, że jest wyjątkowo mrozoodporna, hoduje się ją nawet tam, gdzie jest surowy klimat, czyli np. w Skandynawii. W naszym kraju przez długie lata była uprawiana na masową skalę, później została nieco zapomniana przez to, że pojawiło się mnóstwo nowych odmian. Ostatnie lata przyniosły jednak wzrost zainteresowania 'Antonówką' i trudno się temu dziwić, ponieważ jest to bardzo wartościowa odmiana, która świetnie udaje się również w amatorskiej uprawie. Warto też wiedzieć, że jabłonie na podkładce 'Antonówki' stają się bardziej odporne na mróz. Rozmaite odmiany jabłoni znajdziesz tutaj: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_DRZEWKA-OWOCOWE_Jablonie-2044.html.
Charakterystyka
Jabłoń ta najpierw rośnie słabo, jednak później tempo jej wzrostu jest szybsze. Jej ostateczna wysokość to 3-4 metry. Drzewo tworzy kulistospłaszczoną koronę i zazwyczaj ma krzywy pień. U starszych okazów korona jest szeroka i bardziej spłaszczona. Gałęzie 'Antonówki' pokrywają się licznymi krótkopędami. Drzewa te kwitną wcześnie, a kwiaty są odporne na niskie temperatury. W okres owocowania 'Antonówka' wchodzi średnio wcześnie lub późno. Dojrzałość zbiorcza jej jabłek przypada na początek września, ale w cieplejszych rejonach jest to koniec sierpnia. Trzeba wiedzieć, że jabłoń ta plonuje naprzemiennie, choć można przeprowadzić przerzedzanie zawiązków, co wyrówna owocowanie. Owoce są liczne, jeśli tylko odpowiednio dba się o drzewo. Należy pamiętać o tym, że nie nadają się one do długiego przechowywania. Mogą leżeć w chłodzie do końca listopada.
Uprawa
Jabłonie tej odmiany sadzi się w miejscach słonecznych, w umiarkowanie wilgotnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Co istotne, 'Antonówka' może rosnąć także w piaszczystej glebie. Wiosną, najlepiej w maju, nawozi się drzewka, również te bardzo młode. Kolejne nawożenie przeprowadza się po 5 tygodniach, stosując do tego saletrę amonową albo Polifoskę. Ziemia, która jest mało urodzajna, może być nawożona nawozami azotowymi. Zabieg ten należy jednak wykonać na 2-3 tygodnie przed kwitnieniem antonówki. Młode sadzonki jabłoni 'Antonówki' obsypuje się nawozem w kilkunastocentymetrowej odległości od drzewka.
'Antonówka' jest wyjątkowo odporna na mrozy, choć w pierwszych latach warto jednak zabezpieczyć ją na zimę. Co ważne, jabłoń ta ma także wysoką odporność na choroby, choć jest podatna na brunatną zgniliznę. Te jej cechy sprawiają, że jest chętnie wybierana przez osoby, które nie mają doświadczenia w hodowli drzew owocowych, co nie znaczy, że nie cenią jej także doświadczeni sadownicy.
Zapylacze – jabłoń 'Antonówka'
'Antonówka' jest obcopylna, więc w jej sąsiedztwie należy posadzić inną odmianę, która kwitnie w tym samym czasie. Jeśli masz sporo miejsca w ogrodzie, możesz zdecydować się na kilka odmian jabłoni. Jeżeli interesuje Cię temat jabłoń 'Antonówka' i zapylacze, weź pod uwagę zakup którejś z tych odmian: 'Grafsztynek Prawdziwy', 'Titówka', 'Gloster'. Dzięki nim doczekasz się obfitych zbiorów 'Antonówki'. W roli zapylacza dla tej odmiany sprawdzi się także 'Cortland', 'Oliwka Żółta', 'James Grieve' oraz 'Delikates'.
Owoce
Owoce tej odmiany są duże bądź średniej wielkości. Ich kształt jest cylindryczny lub baryłkowaty. Skórka dojrzałych jabłek 'Antonówek', jest twarda i ma zielonożółty kolor, niekiedy pojawia się na niej lekki rumieniec. Miąższ owoców jest białokremowy lub zielonkawy. Wyróżnia się intensywnym, nieco landrynkowym aromatem, gruboziarnistością i kruchością, a w smaku jest kwaskowaty. Gniazda nasienne tej odmiany mają średnią wielkość.
Jabłka 'Antonówki' są idealne na domowe przetwory, powszechnie wykorzystuje się je w przetwórstwie przemysłowym. Doskonale nadają się na sok, dżem, marmoladę, mus, kompot i susz. Owoce te niektórzy spożywają także na surowo.
Jabłoń 'Antonówka' – odmiany
Oprócz 'Antonówki Zwykłej' istnieją także inne odmiany. Jedną z nich jest jabłoń 'Antonówka Masłowa', której owoce są nieco słodsze od podstawowej odmiany. Mają one średnią wielkość. Drzewo to owocuje wcześniej od 'Antonówki Zwykłej'. Jest to znana odmiana przerobowa, podobnie jak jabłoń 'Antonówka Półtorafuntowa' oraz 'Antonówka Śmietankowa'. Jabłka 'Antonówki Półtorafuntowej' są również mniej kwaśne od 'Antonówki Zwykłej', jednak mniej aromatyczne. Wyróżnia je wielkość – mogą ważyć aż 600 gramów!
Cięcie Jabłoni Antonówka
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że pierwsze cięcie powinno odbyć się wiosną, nawet zaraz po posadzeniu. Skracać należy jedynie zbyt długie gałązki, ponadto usuwa się pędy wyrastające na dole pnia oraz równoległe do przewodnika. Gdy drzewko jest już większe, dokonuje się cięcia formującego i prześwietlającego koronę. Pod koniec lutego trzeba pozbyć się chorych i uszkodzonych pędów, a także tych, które rosną pionowo i do dołu. Aby drzewo miało ładny pokrój, warto też usunąć pędy kierujące się do środka korony oraz krzyżujące się.